Zakup kampera – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

PORADNIK DLA OSÓB PLANUJĄCYCH KUPIĆ KAMPERA

Zakup kampera – wszystko, co powinieneś wiedzieć przed zakupem

Wolność podróżowania i odkrywania świata na własnych warunkach jest tym, co ceni sobie każdy miłośnik karawaningu. Dziś widok kampera czy rodzinnego kombi ciągnącego przyczepę kempingową nie dziwi już tak bardzo jak dekadę temu. Karawaning zyskuje na popularności, ponieważ pozwala on przeżyć niezapomniane wakacje, zwiedzić piękne miejsca i chłonąć niesamowite krajobrazy, dając jednocześnie namiastkę spokoju, niezależności i obcowania z naturą. Nic dziwnego zatem, że zakup kampera jest coraz częściej wyszukiwanym hasłem, a ofert, gdzie dominują kampery na sprzedaż jest coraz więcej. Jeżeli planujesz zakup kampera, lub zastanawiasz się na co zwrócić uwagę przy jego wyborze, ten artykuł rzuci nowe światło na najważniejsze tematy, których warto być świadomym. Zapraszamy do lektury.

Zakup kampera, a może inne opcje?

Zasadniczo decydując się na karawaning kamperem, możemy odbyć naszą podróż na jeden z trzech sposobów. Możemy kupić kampera. Może to być pojazd zarówno nowy, jak i używany. Kupując kampera stajemy się jego właścicielem, co sprawia, że możemy bez przeszkód dostosować go w całości do swoich potrzeb. Własny pojazd to również szereg dodatkowych obowiązków, które musimy spełnić, aby cieszyć się bezpieczną podróżną. To na nas spada obowiązek wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia, przeglądu technicznego, a także napraw i czynności eksploatacyjnych.

Opcją drugą jest wypożyczenie kampera. Wypożyczalnie kamperów oferują całą gamę kamperów, zróżnicowanych od siebie pod kątem rodzaju, zabudowy, ilości miejsc do spania, czy kategorii prawa jazdy. Wypożyczając kampera najczęściej musimy być gotowi na zapłacenie dużej kaucji. W przypadku kampera wypożyczonego, zagwarantowanie sprawności pojazdu, a także ubezpieczenia leży po stronie wypożyczalni. My natomiast musimy dbać o stan pojazdu i użytkować go wyłącznie w sposób, jaki został określony w umowie.

Trzecią opcją, która poniekąd jest rozwinięciem tej pierwszej, jest podjęcie się próby stworzenia własnego kampera. Dziś bardzo często możemy spotkać na polach kempingowych busy i vany, własnoręcznie zaadoptowane na samochody kempingowe. Zdecydowaną zaletą stworzenia takiego kampera są sumaryczne koszty, często o kilkadziesiąt tysięcy złotych niższe od zakupu kampera z gotową zabudową. Jeżeli tylko mamy zdolności do majsterkowania, a także ogólne pojęcie o tworzeniu instalacji elektrycznych i wodnych, możemy podjąć się próby zbudowania własnej, funkcjonalnej zabudowy.

Zakup kampera jest wyborem optymalnym dla osób, które chcą cieszyć się profesjonalnym pojazdem kempingowym, w którym wszystkie opcje zostały przemyślane przez specjalistów, a zastosowane rozwiązania nie pozostawiają żadnego pola do poprawy. Kamper z zabudową dostarczoną przez producenta ma nie tylko doskonale zaaranżowaną przestrzeń, ale posiada wszelkie udogodnienia sanitarne, takie jak toaleta czy prysznic, a także funkcjonalny aneks kuchenny.

Zakup kampera. Na co zwrócić uwagę.

Dlaczego w ogóle warto zainwestować w kampera?

Zakup kampera to przede wszystkim inwestycja w komfort i niezależność. Kampery przecież, to nie tylko środek transportu, ale również wygoda, często porównywalna z tą, jaką możemy osiągnąć w małych mieszkaniach typu kawalerka. Poniżej wymieniamy kilka powodów, dla których warto rozważyć zakup kampera.

  • Niezależność. Podróżując kamperem zyskujemy pełną swobodę przemieszczania się. Możemy podróżować kiedy chcemy i jak chcemy. Całkowicie na własnych warunkach. Jeżeli kiedyś, w sobotni poranek najdzie nas ochota na biwak na dziko, pakujemy najpotrzebniejsze rzeczy i możemy wyruszyć w drogę. Podróżowanie kamperem nie wymaga od nas rezerwowania pokoi w pensjonatach czy hotelach,. Tym samym, w nadmorskie kurorty możemy jechać w przysłowiowe ciemno.
  • Kamper to mały, mobilny domek, a w przypadku niektórych modeli możemy mówić o dobrze wyposażonej kawalerce na kółkach. W kamperze znajdziemy nie tylko łóżka, ale również łazienkę z prysznicem, jadalnie czy kuchnię, w której przygotujemy każdy posiłek. Kamper zapewnia nam dach nad głową i ochronę przed warunkami zewnętrznymi. W kamperze możemy spokojnie przeczekać nagłe załamanie pogody, a w niektórych przypadkach, nawet i zimową aurę.
  • Kamper zapewnia elastyczność. W każdej chwili możemy zmienić miejsce naszego pobytu. Jeżeli nie podoba nam się widok na plażę lub góry, możemy przeparkować nasz pojazd kilka kilometrów dalej. Jeżeli stwierdzimy, że miejscowość, w której się zatrzymujemy nie jest dla nas atrakcyjna, możemy pojechać do innej, pobliskiej miejscowości. Nasze decyzje możemy podejmować całkowicie spontanicznie, bez obawy o to, że przepadną nam koszty rezerwacji hotelu.

Na co zwrócić uwagę przed zakupem kampera?

Zakup kampera to sprawa, którą warto przemyśleć dobrze i na spokojnie. Wybór odpowiedniego pojazdu będzie bowiem rzutować nie tylko na nasz komfort, ale również na możliwości jakie się przed nami otwierają lub zamykają. Jeżeli kupujesz kampera w specjalistycznym salonie sprzedaży pojazdów kempingowych, możesz być pewny, że obsługa pomoże Ci wybrać odpowiedni pojazd, nawet wtedy, gdy nie masz doświadczenia w karawaningu. Jeżeli natomiast decydujesz się na zakup kampera z tak zwanej drugiej ręki, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie.

Budżet

Każdy, kto już podjął decyzję o zakupie kampera ma zaplanowany budżet lub chociaż określone widełki cenowe. Warto pamiętać o tym, że zakup kampera to często nie tylko cena samego pojazdu, ale również cena usług dodatkowych, ubezpieczeń, podatków czy badań technicznych. Planując zakup kampera szukajmy modelu, który już na starcie spełni maksymalną liczbę naszych założeń. Dzięki temu unikniemy późniejszych rozczarowań, a także dodatkowych kosztów związanych z doposażeniem pojazdu czy jego przerobieniem. Kupując kampera warto wiedzieć, czego od pojazdu oczekujemy i jaka jest nasza opcja minimalna.

Układ wnętrza i zabudowa

Kupując kampera musimy wiedzieć ile osób będzie nim podróżowało. Jeżeli jesteśmy parą, która we dwójkę chce zwiedzić świat, wtedy wystarczy nam nawet dobrze wyposażony van. Jeżeli natomiast jesteśmy pięcioosobową rodziną, musimy mieć na uwadze zapewnienie komfortu każdemu uczestnikowi wyprawy. Bardzo dużo firm sprzedających kampery, jako jeden z głównych parametrów podaje właśnie ilość miejsc do spania. Parametr ten określa czy dany kamper będzie dla nas odpowiedni. Układ wnętrza jest ważny ze względu na organizację życia codziennego na parkingach i biwakach. Im przestronniejsze i bardziej funkcjonalne wnętrze, tym bardziej komfortowo będziemy wykonywać codzienne czynności.

Uprawnienia do kierowania kamperem

Z kwestią odpowiedniej zabudowy mogą pośrednio wiązać się kwestie uprawnień do kierowania kamperem. Zdecydowana większość kamperów dostępna na rynku nie przekracza masy 3,5t. Tym samy takim kamperem może kierować każdy, kto posiada prawo jazdy kategorii B. W przypadku modeli bardziej zaawansowanych i przestronnych, masa, a co za tym idzie kategoria danego pojazdu może się zmienić. Koniecznie przed zakupem pojazdu upewnijmy się, że dysponujemy odpowiednimi uprawnieniami do kierowania kamperem.

Koszty eksploatacji kampera

Przed zakupem kampera koniecznie zapoznaj się z kosztami jego eksploatacji – zarówno od strony mechanicznej, jak i obsługi systemów sanitarnych. To istotne, ponieważ wiedza ta pozwoli Ci określić dodatkowe, roczne koszty. Koszty wynikające z faktu nie tyle użytkowania kampera, co z faktu samego jego posiadania. Im lepiej poznasz te dane, tym mniej przykrych niespodzianek Cię czeka po drodze. Bardzo często użytkownicy kamperów z braku odpowiedniego miejsca parkingowego w domu lub pod blokiem, sezonuje pojazd na specjalnych placach. To generuje dodatkowe koszty w skali roku, a tym samy zwiększa ogólne koszty posiadania pojazdu.

Formalności związane z zakupem kampera

Zasadniczo zakup kampera nie odbiega od zakupu każdego innego samochodu osobowego. Kupując nowego kampera w salonie sprzedaży masz pewność, że doradcy przeprowadzą Cię przez cały proces zakupu. Podpowiedzą też najlepsze dostępne opcje, z których warto skorzystać. W przypadku zakupu kampera używanego niezbędne jest sporządzenie właściwej umowy kupna-sprzedaży, która określi wszystkie kwestie zarówno te dotyczące stanu technicznego, kwestii finansowych, a także dodatkowych ustaleń pomiędzy stronami. Dziś powszechnie stosowaną praktyką jest sprawdzanie historii pojazdów, w tym generowanie raportów dotyczących poprzednich właścicieli, a także stłuczek czy wypadków.

Podsumowanie

Zakup kampera to świetna inwestycja dla osób kochających podróże i niezależność. Przed podjęciem finalnej decyzji o zakupie konkretnego modelu kampera, warto dokładnie przeanalizować swoje potrzeby, w tym również budżet. Kamper, niezależnie od tego czy chcesz zakupić pojazd nowy czy używany, to wydatek, który zwróci się z nawiązką. Widoki, wrażenia i wspomnienia jakie możemy zyskać podczas karawaningowej podróży to coś, czego za pieniądze kupić nie możemy, a co pozostanie z nami na resztę naszego życia. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą kamperów nowych i kamperów używanych. Nasze Centrum Entuzjastów Caravaningu w Baniosze to miejsce, gdzie spełniają się wszystkie karawaningowe marzenia!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.