Karawaningowa etykieta – jak zachowywać się na polu kempingowym?

SPRAWDŹ JAK ZACHOWAĆ SIĘ NA POU KEMPINGOWYM, ABY ZAPEWNIĆ SOBIE I INNYM UDANY ODPOCZYNEK.

Karawaningowa etykieta – jak zachowywać się na polu kempingowym?

Karawaning, chociaż zazwyczaj kojarzy nam się z podróżowaniem i odkrywaniem nowych, ciekawych miejsc, ma również inne oblicza. Jednym z nich jest nawiązywanie relacji z innymi miłośnikami tego sposoby spędzania czasu, których spotkamy na swojej drodze. Osoby takie możemy spotkać na przydrożnych parkingach lub podczas postoju. Najczęściej jednam mamy możliwość zawierania nowych znajomości na polu kempingowym, które to stanowić może naszą bazę noclegową lub też punkt, z którego będziemy podążać w kolejnych kierunkach. Osoby, które spotkamy na polu kempingowym mają przeważnie te same oczekiwania co my – spędzić urlop w ciszy, spokoju, poświęcając maksimum czasu na relaks i regenerację. Dlatego tak ważne jest, aby karawaningowa etykieta była czymś, z czym wszyscy jesteśmy zaznajomieni i czego każdy z użytkowników pola kempingowego przestrzegał. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu podpowiemy jak zachowywać się na polu kempingowym, a także na co warto zwrócić uwagę, aby nasze wakacje były spokojne i udane. Zapraszamy do lektury.

Zakwaterowanie i wymeldowanie się z pola kempingowego

W dobie portali oferujących usługi rezerwacji on-line, znalezienie odpowiedniego miejsca na polu kempingowym nie powinno być żadnym problemem. Przeglądając oferty w Internecie możemy dokładnie zapoznać się ze zdjęciami danego obiektu, jego infrastrukturą oraz regulaminem. Wykorzystując dodatkowo darmowe narzędzia, takie jak na przykład Google Maps, możemy również przejrzeć zdjęcia satelitarne najbliższej okolicy pola kempingowego, a następnie zdecydować, czy jest to miejsce, które będzie dla nas odpowiednie.

Zdarzają się natomiast sytuacje, w których podróżujemy całkowicie spontanicznie, bez zamartwiania się o miejsca, rezerwacje lub udogodnienia. W takich przypadkach najczęściej zatrzymujemy się w pierwszym napotkanym obiekcie i decydujemy się na wykupienie miejsca. Sytuacje takie wymagać powinny od nas jednak pewnej dozy zachowawczości. Zanim zdecydujemy się opłacić postój poświęćmy chwilę, na upewnienie się, że jest to miejsce odpowiednie dla naszego kampera lub przyczepy kempingowej, ale także i dla nas samych. Warto zapoznać się z regulaminem pola kempingowego, a także poprosić obsługę o wymienienie najbardziej istotnych przepisów, obowiązujących na polu. To pozwoli nam zawczasu zdecydować, czy dana oferta nam pasuje, a także zawczasu uniknąć niepotrzebnych, późniejszych sporów, wynikających z nieporozumień i nieznajomości panujących zasad.

Poszanowanie ciszy nocnej

Praktycznie każdy obiekt, bez względu na to, czy mówimy o hotelu, hostelu, polu namiotowym czy polu kempingowym ma w swoim regulaminie określone godziny ciszy nocnej. Cisza nocna to przedział czasu, w którym zabronione jest głośne zachowanie. Dotyczy to zarówno prac na przykład przy naszym kamperze, jak również urządzania głośnych spotkań towarzyskich. Cisza nocna, to czas, w którym każdy z gości może zaznać spokoju. Jest to także czas przeznaczony na sen. Poszanowanie ciszy nocnej na kempingu to podstawowy element karawaningowej etykiety. Im więcej osób zachowa spokój, tym większa synergia zapanuje wśród gości.

Karawaningowa etykieta - jak zachować się na polu kempingowym

Porządek i czystość

Zachowanie czystości i porządku na polu kempingowym to nie tylko kwestia osobistej kultury i estetyki. To także komfort dla wszystkich gości. Podobnie jak my oczekujemy czystej plaży lub polany, tak samo każdy z pozostałych gości spodziewa się czystości. Dlatego ważne jest, aby wspólnie dbać o przestrzeń, w której tymczasowo przebywamy. Jeżeli wieczorem urządziliśmy ognisko, posprzątajmy po sobie wszelkie odpady. W dobrym smaku jest wrócić na miejsce ogniska z samego rana, aby przy dziennym świetle przejrzeć teren raz jeszcze i pozbierać ewentualne drobne śmieci. Najczęściej na polach kempingowych znajdziemy kontenery lub kosze do recyklingu i segregacji. Upewnijmy się, że korzystamy z nich zgodnie z przeznaczeniem.

Zwracajmy uwagę, aby pozostawić po sobie porządek i czystość, zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z przestrzeni wspólnych. Przestrzenie takie to min. budynki sanitarne, kuchnie polowe, polanki, plaże lub właśnie wyżej wymienione miejsce na ognisko. Im więcej osób będzie pamiętać o porządkach, tym milej i przyjemniej będziemy spędzać każdą wolną chwilę na polu kempingowym.

Ograniczenie zużycia prądu, wody i gazu

Przebywając na polu kempingowym często otrzymujemy możliwość korzystania z obiektów przeznaczonych do ogólnodostępnego użytku. Mówimy tutaj o kuchni, stołówce, łazienkach, ubikacjach, a także świetlicach czy altankach. Korzystanie z takich miejsc wiąże się z tym, że zużywamy energię, a także wodę. Karawaningowa etykieta powinna przypominać nam o tym, abyśmy ograniczyli zużycie tak zwanych mediów do niezbędnego minimum. Wykorzystajmy do zmywania naczyń tyle wody ile jest niezbędne. Po umyciu upewnijmy się, że zakręciliśmy kran do samego końca. Wychodząc z kuchni sprawdźmy, że zgasiliśmy za sobą światło. Natomiast jeżeli np. stołówka jest klimatyzowana, uszanujmy to dobrodziejstwo i sprawdźmy dwa razy, czy na pewno zamknęliśmy za sobą drzwi. Takie proste czynności i zachowania poprawią komfort życia każdego gościa kempingu.

Zwierzęta na polu kempingowym

Karawaning z czworonogiem jest dziś bardzo popularny, dlatego też wiele pól kempingowych oferuje możliwość przebywania ze zwierzęciem. Zazwyczaj jednak regulamin takiego miejsca posiada dodatkowe punkty i zapisy, które regulują zasady i warunki, jakich powinien przestrzegać właściciel. Najczęściej spotykanym nakazem jest, aby zwierzęta, zazwyczaj psy, przebywały wciąż w polu widzenia właściciela. Zarządcy pola kempingowego zwracają tez uwagę, aby zwierzęta nie biegały swobodnie po całym polu kempingowym. Ważne jest zwrócenie uwagi, aby nasz czworonożny przyjaciel nie naruszał prywatnej przestrzeni zajętej przez innych użytkowników pola. O ile są osoby, które lubią zwierzęta i takie „odwiedziny” nie będą niczym nadzwyczajnym, o tyle możemy trafić też na wczasowiczów, którzy nie życzą sobie, aby do ich przedsionka zaglądał obcy pies.

Przebywając z psem na kempingu musisz uważać, aby zwierzę nie zakłócało ciszy nocnej, a także aby nie niepokoiło pozostałych gości. Jeżeli pies zacznie szczekać w nocy reagując na najmniejszy hałas, możesz przysporzyć sobie nieprzychylne spojrzenia i równie nieprzychylne komentarze w kolejnym dniu. Istotne jest, aby reagować na zachowania swojego psa szybko i skutecznie. Na końcu pamiętaj, aby sprzątać po swoim zwierzaku.

Komunikacja z innymi i nawiązywanie relacji

Nawiązywanie relacji z sąsiadami na polu kempingowym może być fascynujące. Może być także pomocne w rozwiązaniu ewentualnych problemów czy konfliktów. Bycie otwartym na druga osobę to jedno, ale poszanowanie przestrzeni i prywatności to drugie. Daną osobę trzeba po prostu wyczuć, abyśmy wiedzieli, gdzie są granice, których nie powinniśmy przekraczać. Możemy spotkać osoby miłe z natury, ale bardzo zamknięte na nawiązywanie nowych relacji. Możemy spotkać osoby otwarte, ale pragnące odpocząć po ciężkich miesiącach pracy i niemających żadnej ochoty na rozmowy czy wspólne spędzanie czasu. To, że my przyjechaliśmy aby spędzić niezapomniane wakacje i aby poznać nowych znajomych, nie zawsze oznacza, że jesteśmy w miejscu do tego idealnym. Kluczem jest tutaj zachowanie zdrowego balansu i zrozumienia. Natomiast tym, co z pewnością przysporzy nam sympatii pozostałych gości jest przestrzeganie karawaningowej etykiety.

Karawaningowa etykieta – Podsumowanie

Pole kempingowe to nie polana pośrodku lasu, na której nie panują żadne pisane reguły. Pole kempingowe to doskonale zorganizowana przestrzeń, służąca do zapewnienia komfortu wszystkim gościom. Zasady panujące na danym polu to jedna strona medalu, do której powinniśmy potrafić się stosować i przestrzegać. Druga strona to nasza kultura osobista i poszanowanie drugiego człowieka. Na polu kempingowym wytwarza się zazwyczaj mała społeczność, która w pewnym stopniu jest od siebie zależna. Im więcej dobrego do tej społeczności wniesiemy, tym więcej dobrego od niej otrzymamy. Pamiętaj o powyższych wskazówkach i ciesz się czasem spędzonym wśród natury w towarzystwie innych miłośników karawaningu!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.