Karawaning, a zdrowy styl życia. Jak dbać o kondycję podczas długiej wyprawy?

ZADBAJ O ZDROWY STYL ŻYCIA PODCZAS KAŻDEJ KARAWANINGOWEJ WYCIECZKI!

Karawaning, a zdrowy styl życia. Jak dbać o kondycję podczas długiej wyprawy?

Karawaning to dziś bardzo popularna forma wakacyjnego wypoczynku. Coraz chętniej korzystamy z możliwości jakie dają nam kampery i przyczepy kempingowe. To właśnie te mobilne domki na kółkach pozwalają nam spakować najpotrzebniejsze rzeczy i wyruszyć w podróż naszego życia. Karawaning niesie ze sobą jednak kilka wyzwań, które mogą wydawać się nieprzekraczalną, lub trudną do obejścia barierą. Jednym z bardziej intrygujących tematów, zwłaszcza wśród świeżo upieczonych miłośników kempingu jest to, jak można zadbać o formę i kondycję, przemieszczając się kamperem pomiędzy miastami. Karawaning na szczęście daje wiele możliwości połączenia przyjemności podróżowania wraz z zachowaniem nienagannej sprawności fizycznej. W dzisiejszym artykule podpowiemy na co zwracać uwagę, a także co robić, żeby skutecznie zachować i prowadzić zdrowy styl życia.

Planowanie aktywności na każdy dzień

Planowanie to podstawa sukcesu w każdej dziedzinie życia i biznesu. Odpowiednio zaplanowane czynności pozwolą nam zaoszczędzić mnóstwo czasu na zastanawianie się co moglibyśmy zrobić w danym momencie. Planowanie ćwiczeń i aktywności fizycznej podczas wyprawy karawaningowej jest bardzo istotne, aby zachować jak najlepszą sprawność i siły na dalszą podróż. W zależności od miejsca, w które się udajesz, otoczenie może być dla Ciebie inspiracją do zaplanowania spacerów, biegów, jazdy na rowerze czy tez nawet treningów siłowych na plenerowych siłowniach. Jeżeli jedziesz w góry zabierz ze sobą buty trekkingowe – przydadzą Ci się one na szlaku podczas górskiej wędrówki. Jeżeli udajesz się nad morze, możesz rekreacyjnie pobiegać po plaży.

Zaplanuj sobie każdy dzień, ale pamiętaj, że mogą wystąpić czynniki, które Twoje plany pokrzyżują. Może to być na przykład zła pogoda, która uniemożliwi Ci taką aktywność. Warto mieć wtedy plan awaryjny, na przykład rozpisany trening z wykorzystaniem masy własnego ciała, który możesz wykonać w kamperze lub w przedsionku. Pakując się na wyprawę, możesz pokusić się o zabranie dodatkowego sprzętu do ćwiczeń. Mata do jogi, skakanka lub hantle będą doskonałym uzupełnieniem Twojego planu. Te sprzęty nie ważą dużo, a odpowiednio użyte pozwolą Ci zachować odpowiednią kondycję i zdrowy styl życia.

Na końcu warto pokusić się o zabranie ze sobą rowerów. Można je wykorzystać praktycznie wszędzie, bez względu na miejsce, w które się udajemy. Rower pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym. Wycieczka rowerowa po bliższej lub dalszej okolicy nie tylko poprawi naszą kondycję, ale pozwoli też zwiedzić i poznać zakamarki miejscowości lub miasta, którym obecnie przebywamy.

Zdrowy styl życia podczas karawaningu

Zdrowy styl życia podczas karawaningu – zadbaj o dietę

Zdrowa dieta to klucz do zachowania dobrej kondycji fizycznej podczas długiej podróży. Podobnie jak w każdym innym aspekcie życia, także i tutaj dieta przekłada się na nasze samopoczucie, siłę, energię, ale też na jakość naszego snu i regeneracji. W domowych warunkach łatwo jest utrzymać dietę. Podstawowe składniki mamy bardzo często pod ręką, a nawet gdy ich brakuje, dostępność sklepów sprawia, że łatwo i szybko możemy nabyć odpowiednie produkty. W karawaningowej podróży dostępność ta może być ograniczona. W zależności od miejsca, w którym przebywamy możemy mieć problem z zaopatrzeniem się w konkretne produkty. Wynikać to może albo z braku ich dostępności w sklepach, albo wręcz z braku sklepów w najbliższym otoczeniu.

Warto zatem zaopatrzyć się w odpowiednio duże zapasy żywności, którą będziemy mieć do dyspozycji zawsze wtedy, gdy najdzie nas ochota na pożywny posiłek. Dobrym i często praktykowanym pomysłem jest wcześniejsze przygotowanie w domu dań, w postaci chociażby sosów i zawekowanie ich w słoikach. To rozwiązanie dodatkowo odciąża nas z konieczności gotowania od zera kolejnych obiadów. Posiłki jakie spożywamy w ciągu dnia mają ogromny wpływ na nasze samopoczucie i wytrzymałość organizmu. Wycieczki z pola kempingowego i z powrotem potrafią być wyczerpujące w zależności od terenu i długości wyprawy. Pełnowartościowy posiłek przygotowany w kuchni naszego kampera, pozwoli nam przebyć ta wyprawę bez większych problemów. Jeżeli natomiast planujemy pokonać kamperem długą, kilkugodzinną trasę, warto jest spożywać posiłki wolno uwalniające energię, które podtrzymają naszą uwagę i koncentrację. Utrzymując zdrową dietę podczas karawaningu zapewnimy sobie lepsze samopoczucie, a tym samym więcej miłych wspomnień.

Pamiętaj o regeneracji i odpoczynku

Podróżowanie, zwłaszcza te na długich, międzynarodowych dystansach potrafi być wyczerpujące. Nie tylko dla kierowcy, na którego barkach spoczywa odpowiedzialność za przewiezienie wszystkich do docelowego miejsca. Długie, kilkugodzinne podróże są też męczące również dla pasażerów kampera. O ile już dotrzemy na nasz finalny parking lub pole kempingowe możemy pozwolić sobie na rozluźnienie. Natomiast często przemierzając kontynent, jesteśmy w trasie przez kilka długich dni. Dlatego niezwykle ważna jest regeneracja pomiędzy kolejnymi przejazdami, a także odpoczynek. Pamiętajmy o częstych postojach, diecie, nawodnieniu, a także o wysokojakościowym śnie, nawet, jeżeli miałaby być to drzemka. Równie istotny jest odpoczynek na polu kempingowym. Po dniach spędzonych na intensywnym zwiedzaniu miło jest odpocząć wśród natury.

Podsumowanie

Planowanie i myślenie na zapas to jedno, ale spontaniczność i nieprzewidywalność podczas karawaningu to drugie. Żeby jednak mieć ogromną satysfakcję z wyprawy i cieszyć się dobrą kondycją, trzeba znaleźć złoty środek. Zdrowy styl życia może być jednym z tych złotych środków. Przestrzeganie pewnych norm, w stosunku do tego co jemy, jakie są nasze aktywności fizyczne i regeneracja z pewnością okaże się podejściem lepszym, aniżeli brak jakiegokolwiek planu.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.