Kamper czy przyczepa kempingowa? Co wybrać na pierwszą wyprawę za granicę?

WYBIERASZ SIĘ NA KARAWANINGOWE WAKACJE? SPRAWDŹ, KTÓRY KEMPINGOWY POJAZD BĘDZIE DLA CIEBIE NAJLEPSZYM WYBOREM.

Kamper czy przyczepa kempingowa? Co wybrać na pierwszą wyprawę za granicę?

Planując swoją pierwszą, zagraniczną wyprawę karawaningową, w naszych głowach może powstać bardzo długa lista pytań i tematów wymagających odpowiedzi. Jest bowiem wiele zagadnień, które potrafią intrygować każdego entuzjastę karawaningowych wycieczek. Kamper czy przyczepa kempingowa? Noclegi na polu kempingowym, czy noclegi na dziko? Zaplanowana, przemyślana trasa, czy raczej jazda na wprost, bez zbędnego zamartwiania się o wybór odpowiedniej drogi? O ile część decyzji można podjąć całkowicie spontanicznie, o tyle wybór odpowiedniego środka transportu jest już bardzo istotny. Ten wybór będzie rzutować na naszą późniejszą mobilność i możliwość swobodnego zwiedzania okolicznych miejscowości. W dzisiejszym artykule postaramy się podpowiedzieć, jaki karawaningowy środek lokomocji wybrać i dlaczego. Zapraszamy do lektury!

Czym jest przyczepa kempingowa?

W dużym uproszczeniu, przyczepa kempingowa to pojazd drogowy pozbawiony własnego silnika. Aby móc przemieszczać przyczepę z miejsca na miejsce, niezbędny jest inny pojazd silnikowy, na przykład samochód osobowy. Przyczepa kempingowa, w zależności od producenta, modelu, a także wersji wyposażenia oferuje wiele rozkładów wnętrza oraz udogodnień. Standardowe, najmniejsze modele przyczep karawaningowych zawierają część dzienną, na którą składa się salon, a także kuchnia. Dodatkowo w przyczepach możemy spotkać małą łazienkę z ubikacją oraz kabiną prysznicową. Większe modele mogą posiadać dodatkowe pomieszczenia w postaci sypialni czy garderoby, a także oferować więcej przestrzeni w salonie. Wybierając przyczepę kempingową warto wziąć pod uwagę kilka parametrów, które przełożą się na późniejszy komfort wszystkich wczasowiczów. Im więcej osób będzie korzystać z przyczepy jako miejsca zarówno do życia codziennego jak i w celach noclegowych, tym większą przyczepę kempingową powinniśmy wybrać, aby zapewnić wszystkim odpowiednie warunki mieszkalne.

Plusy i minusy wybory przyczepy kempingowej:

Plusy podróżowania przyczepą kempingową:

– Przyczepę kempingową parkujemy najczęściej na polu kempingowym w wyznaczonym do tego miejscu. Po rozstawieniu odpowiedniego przedsionka wokół przyczepy zyskamy dodatkową, prywatną przestrzeń. W takim przedsionku możemy rozłożyć dodatkowe kempingowe meble, a także przechowywać inne, gabarytowe elementy wyposażenia.

– Przyczepy kempingowe zazwyczaj oferują większą przestrzeń mieszkalną aniżeli kampery, ale należy pamiętać, że nie zawsze jest to normą. Nowoczesne przyczepy swoim designem, a także zaaranżowaniem wnętrza i wyposażeniem przypominają niekiedy małe apartamenty. Wybierając taką przyczepę możemy poczuć się jak w pokoju z murowanych ścian i zapomnieć, że znajdujemy się w pojeździe na kółkach.

– Gdy tylko zaparkujemy i zabezpieczymy przyczepę, auto, którym przyjechaliśmy może zostać odłączone, a tym samym może posłużyć nam do swobodnego, szybkiego i komfortowego przemieszczania się w miejscu docelowego odpoczynku. Szybki dojazd do lokalnego sklepu nie będzie wymagał od nas ponownego zabezpieczenia wyposażenia, jak to ma miejsce w przypadku kamperów. Podczas gdy my na przykład jedziemy wieczorem autem zwiedzić okoliczne miasto, pozostała część rodziny może odpocząć i relaksować się na polu kempingowym korzystając w pełni z możliwości jakie oferuje im przyczepa kempingowa.

Minusy podróżowania przyczepą kempingową:

– Prowadzenie przyczepy kempingowej wymagać może od kierowcy dodatkowych umiejętności i uprawnień. Kierowca w każdym momencie musi pamiętać, że ciągnie za sobą cały mobilny domek, nie tylko podczas jazdy do przodu, ale przede wszystkim podczas cofania, parkowania i manewrowania.

– Ograniczenia na trasach szybkiego ruchu i autostradach. W odróżnieniu od kamperów, przyczepy kempingowe podlegają innym, bardziej rygorystycznym przepisom ruchu drogowego, zwłaszcza tych dotyczących ograniczenia prędkości.

Kamper czy przyczepa kempingowa. Który pojazd lepiej wybrać

Czym jest kamper?

Kamper, zwany również samochodem kempingowym to pojazd, który łączy w sobie funkcjonalność samochodu oraz przyczepy kempingowej. Bardzo często kampery zwane są mobilnymi domkami na kółkach, ponieważ na ramie takiego pojazdu znajduje się zabudowa, całkowicie zaadaptowana na część mieszkalną. Wyróżnić możemy różne rodzaje kamperów, w zależności od tego, w jaki sposób zostały skonstruowane. Podobnie jak przyczepy, kampery możemy podzielić na te bardziej standardowe, dysponujące podstawowym wyposażeniem i rozkładem, a także na te bardziej luksusowe. Stąd też na polu kempingowym możemy spotkać pojazd z wyglądu przypominający zwykły dostawczy samochód, a w jego wnętrzu skromne wyposażenie w postaci toalety, łóżka, stołu i blatu kuchennego. Możemy też spotkać luksusowego, w pełni zintegrowanego kampera, przeznaczonego dla całej rodziny, z dedykowanymi pomieszczeniami typu oddzielne sypialnie lub garaż dla samochodu osobowego.

Plusy i minusy podróżowania kamperem:

Plusy podróżowania kamperem:

– Kamper daje ogromną swobodę w przemieszczaniu się. Nie tylko w samej trasie na miejsce naszego odpoczynku, ale również wtedy, gdy chcemy zwiedzić okolicę naszego pola kempingowego. Podróżując kamperem, tak naprawdę wystarczy spakować wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, zamknąć za sobą drzwi, przekręcić kluczyk w stacyjce i ruszyć przed siebie.

– Kamper zazwyczaj nie wymaga żadnych dodatkowych uprawnień. Do prowadzenia większości kamperów wystarczy prawo jazdy kategorii B.

– Łatwość w manewrowaniu i prowadzeniu. Prowadzenie kampera nie różni się niczym od prowadzenia pojazdu dostawczego. Nie wymaga od kierowcy umiejętności manewrowania przyczepami i lawetami, dlatego też nie sprawi nikomu trudności zaparkowanie go na polu kempingowym.

– Załóżmy, że chcemy zwiedzić miasto oddalone o 50 km od naszego pola kempingowego. Gdy chcemy dotrzeć na miejsce kamperem, całe nasze wyposażenie zabieramy ze sobą. Nie musimy przepakowywać bagaży, aby wybrać to, czego potrzebujemy najbardziej na dany moment. Dodatkowym plusem jest fakt, że możemy na przykład wrócić do naszego kampera na moment, aby ugotować i zjeść ciepły obiad, zamiast wydawać pieniądze na mieście. Takie podejście pozwoli nam zaoszczędzić sporo pieniędzy podczas całego wyjazdu.

Minusy podróżowania kamperem:

– Kampery to zazwyczaj mniejsza przestrzeń mieszkalna, co może być niewygodne dla większych rodzin. W kamperze dużą część przestrzeni zajmuje kokpit z fotelami kierowcy i pasażera. Dodatkowo najczęściej rozstaw pomiędzy ściankami bocznymi jest węższy aniżeli w przyczepi kempingowej. Wiąże się to głównie ze sposobem produkowania zabudowy w części mieszkalnej kampera.

– Jesteśmy związani z kamperem na dobre i na złe, jeżeli przemieszczamy się po okolicy. Można to zaliczyć zarówno do plusów i do minusów tego pojazdu, natomiast jest to warte zaznaczenia również w tej części artykułu. W przypadku przyczepy kempingowej możemy odłączyć ją od naszego auta, i przemieszczać się maksymalnie komfortowo po okolicy autem osobowym. W przypadku kampera, takiej możliwości mieć nie będziemy.

– Koszty. Bez względu na to, czy mówimy o zakupie przyczepy kempingowej czy kampera o zbliżonym standardzie czy też o wynajmie krótkoterminowym, to koszty kampera zawsze będą większe. W salonie sprzedaży przyczep i kamperów za kampera zapłacimy więcej, ale też koszty ubezpieczenia takiego pojazdu zawsze będą wyższe.

Kamper czy przyczepa kempingowa? Podsumowanie

Wybór między kamperem, a przyczepą kempingową jako źródła transportu w naszej międzynarodowej wyprawie to bardzo gorący dylemat. Prawda jednak jest taka, że naszą decyzję powinniśmy oprzeć w oparciu o nasze indywidualne preferencje, możliwości i plany. Każdy z tych pojazdów ma swoje plusy, ale też minusy. Kamper wydaje się być rozwiązaniem idealnym dla ludzi ceniących sobie vanlife, dużą wolność i mobilność. Przyczepa kempingowa ma natomiast większe grono sympatyków wśród osób, chcących spędzić urlop bardziej komfortowo i stacjonarnie. Warto przed podjęciem ostateczniej decyzji wyważyć wszystkie plusy i minusy, aby nasza wyprawa była w każdym stopniu satysfakcjonująca i udana.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.