Czym jest vanlife? Sprawdź jak żyją miłośnicy karawaningowych przygód.

DOWIEDZ SIĘ NA CZYM POLEGA VANLIFE!

Czym jest vanlife? Sprawdź jak żyją miłośnicy karawaningowych przygód.

Vanlife, jak zdradza sama nazwa, to potoczne określenie na styl życia, który polega na mieszkaniu i przemieszczaniu się vanem lub kamperem. Nie da się ukryć, że w ostatnich latach vanlife przeżywa swój prawdziwy renesans i postrzegany jest przez coraz szerszą społeczność jako ewenement. Trzeba przyznać, że jest to fenomen nie byle jaki, ponieważ co roku grono karawaningowych entuzjastów się powiększa. Vanlife pozwala dziś na zabranie ze sobą całego dobytku, a następnie zwiedzanie świata w sposób niczym nie ograniczony. W dzisiejszym wpisie na naszym karawaningowym blogu przyjrzymy się temu trendowi i opiszemy jego najważniejsze aspekty. Zapraszamy do lektury!

Początki vanlife

Każdy trend ma swój początek. Trend, podobnie jak moda lubi powracać i odradzać się na nowo co jakiś bliżej nieokreślony czas. W sieci możemy znaleźć informacje, według których początków vanlife należy dopatrywać się w drugiej połowie lat sześćdziesiątych, kiedy to w Stanach Zjednoczonych powstał ruch hipisowski. Ideą tego ruchu było odrzucenie przez młodych ludzi wszystkiego co kojarzyło się z odgórnie narzucanymi normami społecznymi. W ruchu tym nie było miejsca na pochwalanie konsumpcji czy konformizmu. Ponieważ okoliczności nie zawsze były sprzyjające do tego, aby takie poglądy prezentować, hipisi na własne życzenie porzucali wszystko co materialne, wsiadali w swoje vany i wyruszali w podróż. Często była to podróż bez konkretnie obranego celu. Liczyła się wolność oraz brak poczucia zależności względem innych osób czy instytucji.

Vanlife, czyli kamperowy renesans

W kolejnych kilku latach ruch hipisowski stracił na znaczeniu i nie był już tak ochoczo proklamowany. Tym jednak, co na stałe będzie kojarzone z tym okresem są właśnie pierwsze kampery lub vany przerobione na sypialnie. Musiało minąć kilka dekad, zanim ludzie zaczęli ponownie, coraz bardziej ochoczo patrzeć w kierunku podróżowania kamperami. Nic dziwnego. Okres kapitalistycznych przemian był niezwykle intensywny, dynamiczny i w pewnym sensie osaczający. Potrzeba było czasu, nim wielu z nas zaczęło najzwyczajniej w świeci tęsknić za naturą, ciszą i spokojem. Zainteresowanie karawaningiem przyszło również i do nas, do Polski. Przez ostatnią dekadę możemy doświadczyć znacznego wzrostu zainteresowania kamperami i przyczepami kempingowymi. Coraz więcej osób pragnie kupić, wypożyczyć lub własnoręcznie skonstruować pojazd kempingowy i uciec nim z dala od cywilizacji na bardzo długi czas.

Czym jest Vanlife

Dlaczego warto spróbować vanlife?

Vanlife to nie to samo co krótkie, dwutygodniowe wakacje w kamperze. Vanlife to coś, co możemy nazwać stylem życia, którego doświadczamy będąc w podróży. Przede wszystkim praktykując vanlife dajemy sobie nieograniczony czas na przemieszczanie się pomiędzy poszczególnymi krajami, miastami czy miejscowościami. Nie ograniczają nas absolutnie żadne terminy, ani zobowiązania związane z wynajęciem pokoju lub apartamentu. Vanlife pozwala bezstresowo dostosować się do aktualnej sytuacji. Zauroczyło nas miasto, w którym się zatrzymaliśmy? Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zostali w tym mieście kolejny dzień, tydzień, a może nawet i pół roku. Praktykując ten specyficzny styl życia, jedyne czym musimy się martwić to odpowiednie zaopatrzenie się w żywność i środki pierwszej potrzeby. Cała reszta jest z nami w naszym pojeździe.

Vanlife daje nam wspaniałe możliwości i ma dużo zalet. Pierwszą z nich jest możliwość dokładnego zwiedzenia miejsca lub okolicy, w której się zatrzymaliśmy. Jeżeli naszym marzeniem jest zwiedzenie całego chorwackiego wybrzeża Adriatyku, to żadna forma podróży nie da nam takiej możliwości. Dokładnie planując trasę, możemy zwiedzić na przykład najpiękniejsze plaże wzdłuż wybrzeża. Natomiast jeżeli pragniemy zwiedzić wszystkie zabytkowe miasta, możemy to zrobić zatrzymując się kamperem przy każdym z nich. Kolejną zaletą valife jest możliwość pracy zdalnej, o której pisaliśmy już w tym artykule na naszym blogu. Dostęp do Internetu sprawia, że wszelkie kwestie i zobowiązania możemy regulować na odległość, w dowolnym momencie naszej wyprawy.

A gdyby tak rzucić to wszystko i pojechać w…

Vanlife jest dziś bardzo popularny wśród ludzi młodych, ale także – co zaskakujące – wśród rodzin z małymi dziećmi. Dużo osób decyduje się podążać ścieżką, która okazuje się być najlepsza decyzją ostatnich miesięcy. Młodzi rodzice często budują kampera na własną rękę, przerabiając swoje blaszane vany. Na czas wyprawy wynajmują swój dom lub mieszkanie i wyruszają w podróż. Pieniądze, jakie otrzymują z wynajmu mogą przeznaczyć na codzienne przyjemności lub paliwo. Dodatkowo możliwość pracy zdalnej, którą większość praktykuje, zapewnia bezpieczne środki na wyżywienie lub sytuacje awaryjne. Nie brzmi to jak przygoda życia?

Czy vanlife jest dla Ciebie?

To pytanie, które musi sobie zadać każdy, kto zamierza uskutecznić vanlife. Przede wszystkim odpowiedz sam sobie, czy dobrze się czujesz w długiej podróży. Kolejne ważne pytanie to takie, czy wytrzymasz najbliższe miesiące w swoim kamperze? Jeżeli jesteś przyzwyczajony do dużych powierzchni i przestrzeni i źle znosisz długotrwałe zamknięcie w niewielkich pomieszczeniach, sprawdź sam ze sobą, czy po prostu podołasz spać, jeść, pracować i odpoczywać w swoim vanie. Być może to kwestia przyzwyczajenia się do nowych okoliczności. Kolejną kwestią istotną przemyślenia jest źródło dochodów, lub zapas środków na koncie. Jeżeli pracujesz zdalnie, dajesz sobie możliwość na comiesięczny zastrzyk gotówki. Jeżeli jednak zamierzasz odciąć się od świata całkowicie, tak zaplanuj swoją przygodę, abyś dysponował środkami przez cały czas jej trwania.

Podsumowanie

Na chwilę obecną nic nie zapowiada, aby vanlife odszedł w przysłowiową odstawkę. Trend i zainteresowanie się tematami karawaningu jest zdecydowanie wzrostowy. Producenci kamperów dokładają wszelkich starań, aby kolejne roczniki i modele oferowały maksimum komfortu podczas podróży. Z drugiej strony coraz więcej osób decyduje się stworzyć kampera na własną rękę, przerabiając dostawcze Vany. Bez względu na to, którym pojazdem będziemy dysponować i jak zaplanujemy naszą wyprawę, vanlife z pewnością okaże się przygodą życia. Jeżeli interesuje Cię temat Vanlife, a także wszelkie lifestylowe aspekty karawaningu, zachęcamy Cię do śledzenia naszego bloga. Co tydzień znajdziesz tam nowe artykuły poruszające szeroki zakres tematów związanych z podróżami kamperami i przyczepami kempingowymi. Dziękujemy, że jesteś z nami!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.