Karawaning, a zdalna praca: jak skutecznie łączyć podróże z pracą online?

WYKORZYSTAJ PEŁNIĘ MOŻLIWOŚCI KARAWANINGU. PRACUJ Z DOWOLNEGO MIEJSCA NA ZIEMI!

Karawaning, a zdalna praca: jak skutecznie łączyć podróże z pracą online?

Karawaning do niedawna kojarzyć mógł się z pewnego rodzaju ekstrawagancją. Dziś natomiast coraz częściej w kierunku karawaningu uśmiechają się osoby, które cenią sobie niczym nieskrępowaną podróż i wolność przemieszczania się. Dla jednych podróżowanie przyczepą kempingową lub kamperem jest jedynie wakacyjną rutyną, chętnie powtarzaną co roku. Lubimy spakować naszego kampera, przemierzyć pół Europy tylko po to, aby znaleźć ciszę i wytchnienie wśród malowniczych, południowych krajobrazów. Innymi słowy traktujemy karawaning jako najlepszy sposób na podładowanie naszych akumulatorów na kolejny rok. Jest też druga strona karawaningu. Jeżeli nasze życie zawodowe związaliśmy z zajęciem, które możemy wykonywać zdalnie, nic nie stoi nam na przeszkodzie, aby karawaning zaraz obok wakacyjnej przygody stał się naszym stylem życia. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu podpowiemy, jak skutecznie łączyć podróże kamperem z pracą online.

Kariera uszyta na miarę

Dziś bardzo dużo zawodów i branż przenosi swoje usługi do sieci. Wiemy zapewne również i z własnego doświadczenia, że wystarczy nam smartfon z dostępem do Internetu, abyśmy byli w stanie zaspokoić większość naszych codziennych potrzeb. Trend ten widoczny jest również doskonale w korporacjach lub przedsiębiorstwach. Tam też coraz częściej możemy spotkać hybrydowy, lub całkowicie zdalny model pracy. Oznacza to, iż w niektórych przypadkach wykonywane przez Ciebie czynności mogą zostać wykonane całkowicie na odległość. Konieczność  osobistego przychodzenia do biura przestaje Cię wtedy przejmować. Podobnie prezentuje się sytuacja wśród osób samozatrudnionych, którzy świadczą usługi swoim klientom poprzez Internet. Wtedy też cały proces począwszy od oferty, konsultacji czy wreszcie wdrożenia może odbyć się przez sieć, z dowolnego miejsca na ziemi.

Domyślasz się zatem, że taki rodzaj zatrudnienia otwiera przed Tobą całkowicie nowe możliwości. Jeżeli jedynym czego potrzebujesz jest laptop i Internet, to nie ma znaczenia czy wywiązujesz się ze swoich obowiązków będąc w swoim domu, czy też siedząc w kamperze, na polu biwakowym w słonecznej Chorwacji. Pracując w pełni zdalnie zyskujesz możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie. Zyskujesz też szansę na całoroczne odkrywanie nowych miejsc i niekończącą się przygodę.

Karawaning, a praca zdalna – na co zwrócić uwagę?

Żeby nasza praca i jednocześnie karawaningowy styl życia były zsynchronizowane, warto przemyśleć kilka kwestii przed wyruszeniem w podróż. Im lepiej przygotujemy się do kwestii pracy zdalnej tym mniej stresu spotka nas po drodze. Pierwszą i tą najbardziej oczywistą, jest zapewnienie sobie źródła stabilnego łącza Internetowego. Wydawać by się mogło, że dziś cały świat pokryty jest siatką sieci telefonicznych. Jednak im bardziej chcemy uciec od cywilizacji, tym większe prawdopodobieństwo, że w naszym kamperze lub przyczepie kempingowej po prostu zabraknie zasięgu. Jeżeli pole biwakowe, na którym stacjonujemy nie ma własnej sieci Wi-Fi, zadbajmy o to, aby mieć przygotowane w zanadrzu wzmacniacze sygnału lub anteny sieci komórkowej.

Nie zapominajmy również o kwestii transferu i ograniczeń w transferze. Jeżeli Twoja praca sprowadza się do odpisania na kilka wiadomości e-mail, możesz być spokojny, że nie zużyjesz dużo Gigabajtów w skali miesiąca. Jeżeli jednak jesteś grafikiem i pracujesz na dużych plikach, zaopatrz się w duży pakiet. Niektóre spotkania online również mogą zużyć dużo transferu. Warto na spokojnie podliczyć i uwzględnić to wszystko w wyborze oferty naszego operatora.

Karawaning - jak pracować w podróży. Centrum Entuzjastów Caravaningu.

Zorganizuj stanowisko pracy i zadbaj o swój komfort

Odpowiednio zorganizowana przestrzeń dookoła Ciebie pozwoli Ci sprawniej i efektywniej wykonać i zrealizować kolejne zadania. Zadbaj o swój komfort na czas pracy. Jeżeli podróżujesz z rodziną, warto umówić się, abyś na czas Twojej pracy został w kamperze sam. Wcześniejsze omówienie wszystkich takich warunków pozwoli Wam wszystkim na ustanowienie pewnej rutyny, którą każdy powinien przestrzegać. Oczywiście są sytuacje i dni, w których przez cały dzień w kamperze lub przyczepie będzie głośno. Czasami tak głośno, że wręcz nie do zniesienia. Wystarczy kilkanaście godzin ulewy za oknami lub niespodziewana grypa jednego z dzieci, abyśmy zatęsknili za pracą przy biurku w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wszystko jest jednak kwestią odpowiedniego podejścia i rozłożenia obowiązków pomiędzy członków rodziny. Nawet najbardziej ekstremalna sytuacja może zostać opanowana, jeżeli każdy zda sobie sprawę, że sytuacja wymaga jedynie współpracy i zrozumienia.

Praca zdalna, a rozwój kreatywności i inspiracji

Niewątpliwym atutem pracy w trakcie karawaningowej wyprawy jest sposobność naszego obcowania z naturą. Pracując w biurze jesteśmy poniekąd zmuszeni do ciągłego pokonywania tych samych, przetartych szlaków. Czy nam się to podoba, czy też nie, codziennie wsiadamy w ten sam samochód, codziennie jedziemy tą samą trasą, często też każdego dnia stoimy w korku dokładnie na tym samym skrzyżowaniu. Po przepracowaniu kilku godzin czeka nas dokładnie ta sama rutyna, z tym że w odwrotnym kierunku. Karawaning daje nam możliwość praktycznie codziennej zmiany widoku za oknem, a także zmiany i doświadczania zmiennych warunków natury. To od nas zależy, czy chcemy czuć piasek pod stopami i słyszeć szum fal dookoła. To my decydujemy czy też może jednak wolimy słyszeć śpiew ptaków dobiegający z pobliskiego lasu.

Nie od dziś wiadomo, że natura swoim pięknem i urokiem inspirowała pokolenia. Pracując zdalnie podczas karawaningowej wycieczki mamy możliwość sami sprawdzić, które miejsca i jakie otoczenie wpływa konstruktywnie na naszą produktywność i rozbudza nasze zdolności twórcze. Wyeliminowana do zera rutyna pobudza kreatywność. To z kolei przekłada się bezpośrednio na innowacyjne rozwiązania i wyjątkowe projekty, jakie wykonujemy dla siebie lub dla naszego pracodawcy.

Zdrowie i równowaga na najwyższym poziomie

Karawaning to styl życia, który jak żaden inny pozwala zachować równowagę zarówno tą fizyczną jak i psychiczną. Możliwość pracy w wybranym przez nas klimacie i środowisku z pewnością wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Tym samym otrzymujemy lepszą efektywność w naszej pracy. Świadomość dobrze wykonanych i zrealizowanych zadań z kolei to czynnik, który pozwala się cieszyć z naszego zajęcia i daje nam odczuć satysfakcję z dobrze przepracowanych godzin. Całość natomiast daje idealny obraz równowagi pomiędzy naszą karierą, życiem rodzinnym i naszym prywatnym czasem wolnym. Nawet wtedy, jeżeli mieliśmy stresujący i intensywny dzień w pracy, otoczenie, w którym się znajdujemy da nam przestrzeń do szybszej i skuteczniejszej regeneracji i powrotu do pełni wydajności.

Podsumowanie

Karawaning i praca zdalna idą ze sobą w parze! Karawaning, jak rzadko który styl życia daje możliwość łączenia pasji do okrywania i podróży z rozwijaniem naszej kariery zawodowej lub prowadzania własnego biznesu. Praca zdalna podczas karawaningu inspiruje, a czasami jest wręcz twórczym natchnieniem, które wprowadzi w naszym życiu jeszcze więcej pozytywnych przemian.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.