Sprawdzone sposoby na gotowanie w kamperze i przyczepie kempingowej.

GOTOWANIE W PRZYCZEPIE KEMPIGNOWEI I KAMPERZE MOŻE BYĆ PRZYJEMNE I SATYSFAKCJONUJĄCE!

Sprawdzone sposoby na gotowanie w kamperze i przyczepie kempingowej.

Podróżowanie kamperem lub przyczepą kempingową to jeden z lepszych sposobów na zwiedzanie świata i odkrywanie nowych miejsc. Karawaning sam w sobie potrafi być niezwykle pasjonującym i ekscytującym przeżyciem. Od początkujących podróżników może wymagać jednak pewnego rodzaju nauczenia się nowych nawyków lub sposobów radzenia sobie w codziennych czynnościach. Jedną z kluczowych umiejętności, które powinniśmy opanować wybierając się na kemping jest gotowanie. Gotowanie w kamperze bowiem potrafi różnić się od gotowania w domowych warunkach. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu poświęconym podróżom karawaningowym, omówimy kilka ważnych kwestii związanych z przygotowaniem posiłków w kempingowych warunkach. Zapraszamy do lektury!

Różnice pomiędzy gotowaniem w domu, a w kamperze

Zacznijmy od różnic, jakie możemy wyróżnić. Pierwszą i tą najbardziej oczywistą jaka nasuwa się na myśl jest przestrzeń, jaką dysponujemy. Kuchnia w naszym domu lub mieszkaniu posiada lepiej zorganizowaną przestrzeń. W domowej kuchni dysponujemy szerokim blatem kuchennym, który ułatwia nam nie tylko podstawowe czynności takie jak krojenie czy przygotowanie składników, ale również jest niezwykle pomocny w kwestiach organizacyjnych. Dysponując długim i szerokim blatem możemy przygotowywać równolegle kilka posiłków, lub analogicznie wykonywać kilka czynności, na przykład siekać składniki, rozkładać talerze, a także korzystać z urządzeń małego AGD, na przykład tostera czy robota kuchennego. Powierzchnia blatu kuchennego w kamperze jest zazwyczaj ograniczona koncepcją zabudowy wewnętrznej. Może być to utrudnieniem dla osób początkujących, jednak należy pamiętać, że producenci pojazdów kempingowych zrobili wszystko, aby aneks kuchenny był jak najbardziej funkcjonalny.

Warto również wspomnieć o ograniczonej dostępności składników i półproduktów. Nasza domowa spiżarnia lub kuchenne szafki z reguły skrywają spore zapasy żywności, dzięki którym jesteśmy w stanie przygotować ciepły posiłek, nawet bez uprzedniego zaplanowania. Gdy jesteśmy w ciągłej podróży, musimy na bieżąco monitorować stan zapasów produktów spożywczych. Na czas naszej wyprawy powinniśmy zerwać z przyzwyczajeniami, że coś zawsze mamy pod ręką. Zamiast tego kontrolujmy stan naszej mobilnej spiżarni, dzięki czemu w każdej chwili będziemy gotowi, aby przygotować ciepły posiłek. Na końcu pamiętajmy o ograniczonych zasobach wody jaki dysponujemy w kamperze. O ile nie jesteśmy bezpośrednio podłączeni do bieżącej wody, nasze zapasy mogą się w pewnym momencie zwyczajnie wyczerpać.

Gotowanie w kamperze. Poradnik

Jak planować posiłki podczas wyprawy kempingowej?

Poniżej przedstawimy krótką ściągawkę, o której warto pamiętać lub którą warto rozważyć planując kolejną karawaningową podróż kamperem lub przyczepą kempingową.

Planowanie posiłków

Zaplanowanie posiłków pozwoli ze spokojem przygotować się do każdego kolejnego dnia naszej wyprawy. Planowanie powinno zawierać w sobie zarówno sprawdzanie dostępności składników, jak również przygotowanie listy posiłków na kolejny dzień. Planować posiłki możemy z jednodniowym wyprzedzeniem lub rozpisać listę na całą naszą wycieczkę. Takie podejście pozwoli nam ze spokojną głową efektywnie wykorzystać zasoby naszej lodówki, a tym samym unikniemy marnowania żywności, której nie wykorzystamy.

Wybór odpowiedniego sprzętu AGD i przyborów kuchennych

Gotowanie w kamperze lub przyczepie kempingowej może wymagać od nas pewnego rodzaju elastyczności i szukania kompromisów. Wyżej opisana ograniczona przestrzeń robocza w aneksie kuchennym powinna być dla nas dobrym powodem do rozważenia, które sprzęty małego AGD możemy ze sobą zabrać, a które lepiej zostawić w domu. Co z tego, że zabierzemy ze sobą ekspres do kawy, jeżeli nie będziemy mieli przestrzeni na korzystanie z niego. Warto zabrać ze sobą tyle garnków i patelni, ile faktycznie możemy wykorzystać. Zamiast całego kompletu garnków, weźmy dwa, o najbardziej uniwersalnych rozmiarach. Dzięki temu zaoszczędzimy miejsce w szafkach, ale nadal będziemy mogli przygotować jednocześnie – na przykład sos i makaron.

Wykorzystanie kuchenki gazowej

Rozwijając poprzedni punkt, upewnijmy się, że dysponujemy odpowiednim rodzajem i rozmiarem garnków, w których będziemy przygotowywać posiłki. Garnki powinny być dobrane do rodzaju płyty w kuchence gazowej. Dobrze jest mieć pewność, że rozmiar garnków pozwoli nam jednocześnie korzystać z dwóch palników na kuchence. Warto również zabezpieczyć zapasy gazu, tak abyśmy dysponowali wystarczającym jego poziomem, przed rozpoczęciem gotowania posiłku.

Optymalne wykorzystanie przestrzeni

Jeżeli tylko masz możliwość, możesz część posiłku przygotować na zewnątrz kampera lub przyczepy. Dobrym przykładem będzie rozstawiony w przedsionku stół kempingowy. Wykorzystuj maksymalnie przestrzeń jaką dysponujesz, tak aby gotowanie było czymś przyjemnym, a nie przykrym i niewygodnym obowiązkiem.

Wykorzystaj proste i szybkie przepisy

Jeżeli mamy do dyspozycji ograniczoną przestrzeń i równie ograniczone zasoby, idealnym rozwiązaniem naszej bolączki będzie skorzystanie z przepisów na proste i szybkie dania. W domowych warunkach często możemy przygotowywać na przykład potrawy mięsne, które następnie dusimy na wolnym ogniu przez długie godziny. W kamperze nie zawsze będzie to możliwe, gdyż w ten sposób szybko zużyjemy zapasy gazu, ale też zablokujemy sobie możliwość korzystania z kuchenki gazowej. Warto więc postarać się o przepisy na smaczne dania, które przygotujemy szybko. Doskonałą alternatywą, bardzo często spotykaną na kempingach jest odgrzewanie zawekowanych, uprzednio przygotowanych posiłków. Jeżeli mamy chwilę wolnego przed wyruszeniem na wakacje, możemy w domu przygotować słoiki z jedzeniem na cały wyjazd, a następnie w kamperze możemy jedynie odgrzać gotowe danie. Takie rozwiązania są najlepszym sposobem na pyszne jedzenie podczas karawaningu.

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz gotować w kamperze?

O ile gotowanie w kamperze w swojej definicji nie różni się zbytnio od tego domowego, to są rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę za każdym razem, gdy wyruszamy w podróż. Przede wszystkim musimy zapoznać się z obsługą wyposażenia kuchennego i jego funkcjonalnością. Jeżeli dysponujemy swoim kamperem, z pewnością znamy już wszystkie sekrety jakie skrywa aneks kuchenny. Jeżeli natomiast pojazd kempingowy wypożyczamy, warto jest poprosić doradców o przeszkolenie z obsługi poszczególnych akcesoriów i sprzętów. Niezwykle krytyczne będzie tutaj zapoznanie się ze wszystkimi kwestiami związanymi z bezpieczeństwem użytkowania sprzętu, w tym między innymi wymianą butli z gazem.

Gotowanie w kamperze – podsumowanie

Gotowanie w przyczepie kempingowej czy kamperze to temat, który powraca do nas za każdym razem, gdy decydujemy się na dalszą i dłuższą wyprawę naszym pojazdem. Jest to oczywiście jeden ze sposobów na spożywanie smacznych posiłków podczas podróży. Drugim, alternatywnym jest stołowanie się w okolicznych restauracjach i barach mlecznych. Gotowanie w warunkach biwakowych często jest jednak doświadczeniem niezwykle interesującym i fascynującym, dającym wiele satysfakcji podczas spożywania własnoręcznie przygotowanego posiłku. Wierzymy, że przygotowany przez nas mini poradnik pozwoli spojrzeć szerzej na temat gotowania w kamperze.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.