ŁADOWNOŚĆ

Sprawdź czym jest ładowność przyczepy kempingowej i kampera.

Ładowność to parametr często spotykany w karawaningowym slangu. Nic dziwnego, ponieważ jest to atrybut każdej przyczepy kempingowej oraz kampera, którego nie możemy lekceważyć i o którym nie możemy zapominać. Parametr ten odnosi się do maksymalnej wagi ładunku jaki możemy spakować do naszego pojazdu, bez przekraczania jego dopuszczalnej masy całkowitej (DMC). Innymi słowy, ładowność decyduje o tym ile sprzętów, bagażu i wyposażenia możemy spakować i zabrać ze sobą w naszą karawaningową wyprawę, bez narażania się na ryzyko przeciążenia.

Ładowność przyczepy kempingowej lub kampera, o ile nie została podana, można bardzo łatwo obliczyć i poznać. Wystarczy od wartości DMC odjąć masę własną pojazdu. Na podstawie wyniku możemy dowiedzieć się, iloma kilogramami możemy dociążyć przyczepę. O tym czym jest dopuszczalna masa całkowita (DMC) dowiesz się w innym artykule w naszym karawaningowym słowniczku.

ZAGROŻENIA

Przekroczenie parametru ładowności bezpośrednio przyczynia się do przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej naszego pojazdu. Warto jest zatem poznać w pierwszej kolejności podstawowe wskaźniki przyczepy lub kampera. Konieczne jest również pilnować, aby wartości pozostały na optymalnym poziomie. Zbyt obciążona przyczepa kempingowa może bowiem stanowić poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Jeżeli DMC zostanie przekroczone znacznie, możemy bezpośrednio przyczynić się do niepoprawnego funkcjonowania chociażby układu hamulcowego lub amortyzatorów.

Ładowność przyczepy kempingowej i kampera