CO TO JEST DMC?

Poznaj definicję dopuszczalnej masy całkowitej pojazdu

Każdy kto zamierza wybrać się w swoją karawaningowa podróż powinien znać odpowiedź na pytanie: co to jest DMC? W tym krótkim wpisie wyjaśnimy dlaczego. DMC to inaczej dopuszczalna masa całkowita jaką pojazd może przewozić. Na wartość tą składa się zarówno masa własna pojazdu, na przykład kampera lub przyczepy kempingowej, jak również bagaż lub ładunek, który taki pojazd może dodatkowo przewieźć. Innymi słowy, jeżeli DMC naszego kampera wynosi 3,5 tony, to łączna waga kampera, mebli, całego dodatkowego wyposażenia, naszego bagażu, paliwa i płynów eksploatacyjnych, a także pasażerów nie może przekroczyć tej wartości.

DMC jest parametrem, obok którego nie należy przechodzić obojętnie. Stoją za tym nie tylko względy bezpieczeństwa naszego i pozostałych użytkowników drogi. Organy kontroli i regulacji ruchu drogowego, takie jak Inspekcja Transportu Drogowego posiadają na wyposażeniu specjalistyczne przyrządy pomiarowe, które zważą naszego kampera co do kilograma. Przekroczenie parametru DMC podlega pod kodeks wykroczeń drogowych. Dla nieprzestrzegających kierowców przewidziano bardzo wysokie kary pieniężne. Warto jest zatem poznać dopuszczalną masę całkowitą naszego pojazdu, a następnie pilnować utrzymania tego parametru na właściwym poziomie.

Gdzie znajdę informacje o DMC mojego pojazdu?

Informacje i wartości o dopuszczalnej masie całkowitej znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym swojego pojazdu. Twoją uwagę powinny przyciągnąć pola oznaczone literką „F”. Pole F1 – czyli maksymalna masa całkowita pojazdu. Pole F2 – dopuszczalna masa całkowita pojazdu. W większości pola te są zbieżne i możemy w nich znaleźć taką samą wartość. Wynika to z faktu, iż przepisy o ruchu drogowym pokrywają się w większości z zaleceniami producenta co do maksymalnego obciążenia pojazdu. W dowodzie rejestracyjnym możemy znaleźć jeszcze pole F3. Oznacza ono dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów, czyli np. wagę łączną Twojego auta osobowego i ciągniętej przez niego przyczepy.

Co może spowodować przekroczenie DMC?

Przekroczenie dopuszczanej wartości DMC może spowodować bardzo groźne konsekwencje nie tylko dla pasażerów danego pojazdu, ale również dla innych uczestników ruchu drogowego. Im pojazd jest bardziej przeciążony, tym gorsze stają się jego parametry. Cięższy samochód gorzej reaguje na sytuacje awaryjnego hamowania przez co możemy po prostu nie być w stanie zatrzymać na czas naszego kampera. W przeciążonym kamperze inaczej pracuje również zawieszenie, które o ile na prostej drodze może nie wydawać się istotne, o tyle możemy mieć trudności z pokonywaniem ostrych zakrętów. Warto przestrzegać DMC i pilnować, aby nie przekroczyć deklarowanych wartości.

DMC kampera i przyczepy kempingowej. Co to jest DMC.
Co to jest DMC w karawaningu. Centrum Entuzjastów Caravaningu.