BIWAK

Sprawdź definicję biwaku w naszym słowniczku

Biwak to popularna forma zorganizowania obozu i noclegu na świeżym powietrzu, z dala od miejskiego zgiełku i śladów cywilizacji. Biwakowanie zazwyczaj oznacza korzystanie z minimalnego wyposażenia zarówno w kwestii przygotowania miejsca schronienia, jak również zaprzestania korzystania z tradycyjnych udogodnień, takich jak prąd lub bieżąca, ciepła woda. Stąd też biwak, często bywa utożsamiany z sirvivalem. Pomimo iż jest formą pewnego rodzaju próby własnych sił mentalnych i radzenia sobie w obcym środowisku, biwak należy do przyjemnych i uzależniających doświadczeń.

Na biwaku praktykujemy minimalizm. Jednym z powodów takiego podejścia jest trudna dostępność naszej docelowej lokalizacji. Jeżeli zdecydujemy się na biwak w górach, musimy na miejsce osobiście dostarczyć wszystkie niezbędne przedmioty, które umożliwią nam przeżycie przez najbliższe dni. Z racji tego iż nasze siły, jak i pojemność plecaka są ograniczone, zwykle przenosimy rzeczy o strategicznym i kluczowym znaczeniu. Kuchenka turystyczna nie zajmuje dużo miejsca, ale zapewni nam ciepłą wodę i gorące posiłki. Odpowiedni nóż pozwoli przygotować posiłki, ale też będzie pomocny przy rozbiciu namiotu lub przygotowaniu opału. Niezbędne jest również źródło światła, które pomoże nam wieczorową porą. Samowystarczalność i przygotowanie odpowiednich zapasów są kluczowe, jeżeli nasza wyprawa ma być maksymalnie udana.

Biwak i jego rodzaje

Biwak to idealny sposób na wyciszenie się i odstresowanie. Pozwala na bezpośrednie obcowanie z naturą. Biwakując, dajemy sobie niepowtarzalną możliwość bliższego poznania zarówno fauny jak i flory otaczającego nas miejsca. Do naszej decyzji należy, czy zechcemy cały dzień spędzić w naszym obozie, czy potraktujemy go jako bazę wypadową do zwiedzania okolicznych zakamarków. Możemy rozróżnić kilka rodzajów biwaku, które zdefiniowane są przez otoczenie i warunki. Biwak górki jest typowy dla górskiej turystyki. Często oznacza nocleg w trudnych i zmiennych warunkach pogodowych. Spanie w lesie z kolei to popularny sirvival lub bushcraft. Praktykując ten rodzaj wypoczynku, będziemy wykorzystywali do zorganizowania sobie obozu wszystko to, co znajdziemy w naszej najbliższej przestrzeni. Spanie na plaży wymagać będzie odpowiedniej ochrony przed wiatrem i wilgocią.

O ile w biwakowaniu nie ma odgórnie przyjętych zasad, warto stosować się do tych mniej formalnych, ale znanych w środowisku osób praktykujących noclegi na świeżym powietrzu. Nie pozostawiaj za sobą żadnych śladów swojej działalności i obecności. Dokładnie posprzątaj miejsce swojego obozu, a także nie niszcz okolicznej przyrody. Zapraszamy też do zapoznania się z naszym wpisem na blogu dotyczącym biwakowania na dziko!

Biwak. Co to jest biwak i na czym polega