Karawaning z dziećmi: jak zaplanować udaną rodzinną wyprawę?

KARAWANING Z DZIEĆMI MOŻE OKAZAĆ SIĘ NIEZPOMNIANĄ PRZYGODĄ I WYPRAWĄ, KTÓRĄ BĘDZIEMY WSPOMINAĆ PRZEZ RESZTĘ ŻYCIA.

Karawaning z dziećmi: jak zaplanować udaną rodzinną wyprawę?

Karawaning z dziećmi? Dla jednych to krótkie pytanie brzmi jak fantastyczna przygoda, źródło niezapomnianych przeżyć i wspomnień. Dla innych, zwłaszcza tych mniej doświadczonych podróżników, może to oznaczać nie lada wyzwanie. To jak przeżyjemy taki rodzinny wyjazd zależy jednak w dużej mierze od nas samych i od tego jak przygotujemy się do podróży. Odpowiednie zaplanowanie wyprawy pozwoli wszystkim rodzicom zapomnieć o stresie i skupić się wyłącznie na tym, co piękne. Dobra organizacja to jedno ze słowo kluczy w dzisiejszym artykule. Drugim jest spontaniczność, która jest niezbędna nie tylko podczas karawaningowego urlopu. Zapraszamy do dalszej części tego wpisu, w którym podzielimy się z Wami kilkoma praktycznymi i sprawdzonymi poradami. Stosując się do nich dasz szansę sobie i swojej rodzinie na niezapomniane wakacje.

Dostosuj trasę i jej długość do swoich dzieci

Tak jak nie ma dwóch takich samych płatków śniegu, tak samo nie ma dwóch osób, które równie dobrze zniosą podróż kamperem lub samochodem. Jedni na samą myśl o podróży czują ekscytację i z wielkim zapałem podziwiają zmieniające się za oknem krajobrazy. Inni na myśl o tej samej podróży odczuwają silny stres i niepokój przez cały czas pokonywania kolejnych kilometrów. Są też i tacy, którzy po przejechaniu kilku minut zasypiają i budzą się dopiero po dotarciu do celu. To wrodzone, indywidualne cechy i podejście każdego z nas.

Każdy rodzic zna doskonale swoje dzieci i wie, do której grupy zaliczają się jego pociechy. Jeżeli nasze dzieci dobrze znoszą podróż lub ją w większości przesypiają, warto pokusić się o zaplanowanie dłuższych odcinków tras. To również bardzo dobry omen ku temu, aby robić rzadsze przerwy na odpoczynek, oczywiście o ile kierowca czuje się na siłach do kontynuowania jazdy. Jeżeli mamy w naszym samochodzie lub kamperze większość, która jednogłośnie pragnie pokonywać kolejne kilometry nic nie stoi na przeszkodzie do kontynuowania trasy.

Zadbaj o dobre samopoczucie Twojej rodziny

Inaczej wygląda sytuacja, gdy dzieci źle znoszą długie podróże. Często możemy spotkać pociechy, u których występuje choroba lokomocyjna lub po prostu znudzenie bezczynnością, jaką jest siedzenie kilka godzin w jednej pozycji. Jeżeli jesteśmy rodzicami takich właśnie dzieci powinniśmy wziąć pod uwagę kilka czynników, które zwiększa komfort podróżowania nas samych i dzieci. Warto zadbać w pierwszej kolejności o dostęp czystego i chłodnego powietrzna. Klimatyzowane pojazdy zwiększają komfort nie tylko fizyczny, ale i psychiczny. Aby uniknąć lub zminimalizować objawy choroby lokomocyjnej można zrobić kilka rzeczy. Istotną rolę odgrywać będzie dieta i posiłki, jaki spożywają dzieci przed jazdą i podczas jazdy. O ile przydrożne restauracje i bary mogą kusić, o tyle warto na czas podróży spożywać potrawy lekkostrawne, a zamiast napojów gazowanych pić wodę.

Jeżeli mamy możliwość, warto podać dzieciom leki na chorobę lokomocyjną. Kierowca natomiast powinien pamiętać o tym, aby jego jazda i styl prowadzenia był stabilny i spokojny. Unikanie gwałtownych przyśpieszeń, hamowań i skręcania to coś, za co podziękuje każdy pasażer. Na samym końcu, jeżeli przypadki są ekstremalne, warto pokusić się o takie rozłożenie długości trasy, aby była ona jak najbardziej komfortowa dla wszystkich. Czasami skrócenie jej o 200 km może dać nam możliwość zatrzymania się w mniej turystycznym, za to bardziej urokliwym i spokojniejszym miejscu.

Karawaning z dziećmi – kamper czy przyczepa kempingowa?

Wybór odpowiedniego środka transportu to kluczowy element udanej wyprawy. Decydując się na kampera musimy pamiętać o tym, że cały nasz tymczasowy dobytek jedzie zawsze z nami. Jeżeli chcemy wyruszyć z pola kempingowego aby pozwiedzać okoliczne miasta właśnie kamperem, musimy mieć pewność, że żadna z porozrzucanych rzeczy nie będzie stanowić zagrożenia dla naszego bezpieczeństwa. Każdy rodzic wie, że takich rzeczy przy dzieciach potrafi być bardzo dużo. Począwszy od większej niż zawsze ilości naczyń, przez ubranka, zabawki i kredki, których może być naprawdę cała masa. Codzienne podróże kamperem mogą oznaczać, iż niezbędne będzie zachowanie ciągłego porządku w naszym domu na kółkach. Niewątpliwą zaletą tej formy podróży jest to, że zawsze pod ręką będziemy mieli ze sobą odpowiedni zapas jedzenia, leków czy artykułów higienicznych dla najmłodszych pasażerów.

Z drugiej strony mamy możliwość wybrania przyczepy kempingowej. Ta opcja daje nam możliwość zaparkowania przyczepy na pulu kampingowym i swobodne podróżowanie naszym autem. Nie musimy wtedy martwić się o zabezpieczenie każdej pojedynczej rzeczy na czas przejażdżki. Zyskujemy większą swobodę przemieszczania się i komfort psychiczny. Fakt, że poruszamy się pojazdem mniejszym, który wszędzie wjedzie i którego wszędzie zaparkujemy może okazać się zbawienny w przypadku niektórych miast i miejscowości.

Jeżeli zatem planujesz karawaning z dziećmi zastanów się nad wyborem odpowiedniego środka lokomocji. Sprawdź, co bardziej będzie korzystne nie tylko dla Ciebie, ale dla całej twojej rodziny. Weź kartkę papieru i dosłownie zrób listę plusów i minusów dla każdego z pojazdów. Odpowiedni wybór na tym etapie przyczyni się do większego spokoju i zadowolenia podczas wyprawy.

Jak spędzić karawaning z dziećmi

Zaplanuj gry, zabawy i przygody na czas wolny

W karawaningu chodzi nie tylko o sam fakt przemieszczania się kamperem lub przyczepą kempingową. Karawaning to sposób na oderwanie się od codzienności. Karawaning to styl życia, w którym nawiązujemy bliższe relacje z przyrodą. Podczas takich podróży możemy doświadczyć rzeczy, których na co dzień nie mamy możliwości przeżyć. Pierwszy z brzegu przykład? Wstawanie codziennie rano i zrobienie zakupów na śniadanie w lokalnym sklepiku, to coś, czego dzieci na co dzień nie robią, a co zostanie w ich pamięci na długo. Zabierając nasze dzieci w taką karawaningową przygodę warto mieć również zaplanowane kilka rzeczy lub zabaw.

Plany te mogą sprawdzić się w momentach, gdy załamie się pogoda i będziemy musieli przeczekać na przykład ulewny dzień w przyczepie kempingowej. Wtedy idealnie sprawdzą się tradycyjne gry takie jak karciana wojna, inteligencja lub grzybobranie. Jednak zachowaj te pomysły bardziej jako plany rezerwowe. Twoje dziecko, tak samo jak Ty potrzebuje odpocząć i zrelaksować się. Jeżeli widzisz, że dziecko świetnie się bawi poznając okolicę na własną rękę lub poprzez zabawę z nowo poznanymi rówieśnikami, pozwól mu na doświadczanie i kolekcjonowanie własnych wspomnień. Niech nasze dzieci również po swojemu odkryją właśnie tą wyjątkowość karawaningu.

Przełamuj codzienne schematy

Wakacje można podzielić na trzy etapy. Pierwszy to etap przygotowań, planowania, pakowania i odliczania do wyjazdu. Drugi etap to przeżywanie wakacji w miejscu docelowym. Zwiedzanie, poznawanie nowych rzeczy, kupowanie pamiątek. Ostatni etap to wspomnienia z wakacji. O ile przygotowań często nie pamiętamy wcale, o tyle wspomnienia pozostają z nami często na całe życie. Jeżeli udajesz się na karawaning z dziećmi zadbaj jako rodzic o to, aby przełamywać codzienne schematy i robić rzeczy, które zmienią się w wyjątkowe wspomnienia.

Jeżeli lubisz spać do późna – wstań wcześnie. Obudź swoje dzieci i obejrzyjcie wspólnie wschód słońca. Zaproś dzieci do wspólnego robienia śniadania. Pozwól im na odrobinę ekscentryzmu. Jeżeli to Ty zawsze robisz pamiątkowe zdjęcia swoim dzieciom, niech tym razem one zrobią kilka pamiątkowych zdjęć Tobie. Zdejmijcie buty w lesie i przejdźcie ścieżkę na bosaka. Nazbierajcie gałęzi w lesie, a wieczorem opowiadajcie sobie nawzajem śmieszne historie przy ognisku. Zbierajcie momenty i chwile. Dla Ciebie być może to wspaniały wieczór, ale dla Twoich dzieci to coś, o czym będą opowiadały i pamiętały nawet za kilkadziesiąt lat. Im bardziej będziecie wariować i im więcej uśmiechu włożycie w wasz czas wolny, tym bardziej karawaning z dziećmi będzie udany.

Karawaning z dziećmi – podsumowanie

Prawda, z którą nie da się dyskutować jest taka, że nikt nie zna swojego dziecka bardziej niż rodzic. Co za tym idzie nikt nie wie lepiej, co sprawi, że nasze dziecko będzie zadowolone bardziej lub mniej z naszej wyprawy. Są jednak pewne uniwersalne porady, które można wyłożyć i z których warto skorzystać. W karawaningu, jak i w każdej innej formie spędzania urlopu i wakacji liczy się nasze podejście i nastawienie. W poprzednim artykule pisaliśmy o tym jak przygotować się do długiej wyprawy kamperem. Ten wpis natomiast to przypomnienie o kilku rzeczach, które warto uskutecznić będąc już na miejscu. Pamiętajmy, że odpowiednia organizacja, ale też pozwolenie sobie na całkiem sporą dawkę szaleństwa są receptą na udane karawaningowe wakacje.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.