Długa podróż kamperem? Sprawdź jak przygotować się do wymagającej trasy!

CZEKA CIĘ WYPRAWA KAMPEREM? POZNAJ KILKA WSKAZÓWEK, KTÓRE PRZYDADZĄ CI SIĘ PODCZAS PLANOWANIA TRASY.

Długa podróż kamperem? Sprawdź jak przygotować się do wymagającej trasy!

Kamperem przez bezkresne szlaki? Z dala od codziennego, miejskiego zgiełku? Wycieczka bez ograniczeń, gdzie jedynym limitem jest wyłącznie nasza własna wyobraźnia? Brzmi jak marzenie wielu podróżników, a jednak jest to codzienność każdego, kto jako formę odpoczynku wybiera właśnie karawaning. Nasza długa podróż kamperem będzie tym przyjemniejsza, im dokładniej zaplanujemy jej wszystkie etapy. W dzisiejszym artykule poruszymy i opiszemy te najważniejsze, które warto przemyśleć wybierając się w drogę, bo przecież w udanych wakacjach chodzi o to, aby zostawić wszelkie zmartwienia daleko za sobą. Sprawdź jak w kilku prostych krokach możesz zorganizować i co najważniejsze bezpiecznie pokonać długą trasę kamperem.

Długa podróż kamperem – czy na pewno jesteś gotowy?

Naszą listę przydatnych wskazówek zacznijmy od tej najbardziej oczywistej. Mierz siły na zamiary i zanim wyruszysz w długą podróż kamperem, zastanów się, czy faktycznie jesteś gotowy na tę wyjątkową przygodę. Prowadzenie kampera o ile technicznie nie różni się od prowadzenia każdego innego pojazdu o tyle w praktyce fakt, że masz za plecami cały dom na kółkach, może okazać się dość stresujący. Możesz być najlepszym kierowcą prowadząc swoje małe, kompaktowe auto, ale daj sobie szasnę sprawdzić, czy tak samo będziesz czuł się w roli kierowcy pojazdu kempingowego.

Zanim wyruszysz w finalną trasę postaraj się wypożyczyć taki pojazd na weekend. Wykorzystaj ten czas aby oswoić się z jego obsługą, a także sposobem prowadzenia. Pozwól sobie przekonać siebie samego, że kamper jest dla Ciebie. Warto, aby każdy z kierowców, którzy planują zmieniać się podczas długiej trasy zaczerpnął dodatkowo wskazówek w wypożyczalni kamperów lub na forach internetowych, gdzie miłośnicy karawaningu opisują swoje przygody. To zwiększa nie tylko zaufanie do własnych decyzji, ale też pozwala mocniej pracować wyobraźni pokonując trasę. Im lepiej przygotujemy się do tego etapu wycieczki, tym milej będziemy ją przeżywać i wspominać.

Planowanie trasy – klucz do udanej podróży kamperem

Przy planowaniu długiej podróży kamperem, zwróć szczególną uwagę na trasę, którą zamierzasz pokonać. Nie chodzi tylko o wpisanie w nawigacji miejsca docelowego i wybranie tej najbardziej ekonomicznej drogi. W planowaniu trasy w karawaningowej podróży warto wziąć pod uwagę kilka aspektów, które wpłyną na nasz komfort, ale też bezpieczeństwo.

W pierwszej kolejności sprawdź, czy na wstępnie wybranej przez Ciebie trasie w najbliższym czasie nie mają rozpocząć się roboty drogowe, a jeżeli tak, zaplanuj sobie trasę awaryjną. Pozwoli Ci to na szybsze pokonanie remontowanych odcinków bez zbędnego stresu i bez stania w korkach. Po drugie sprawdź, czy przejazd wybraną trasą jest płatny na wybranych odcinkach. Wybierając kierunki południowe, takie jak na przykład usłana wyspami Chorwacja, możemy liczyć się z dodatkowymi kosztami takimi jak promy lub płatne autostrady. Odpowiednie zaplanowanie tej kwestii sprawi, że po pierwsze nie zapomniesz o wykupieniu winiet na płatne odcinki dróg, ale także będziesz dysponował zapasem gotówki lub środków na karcie na pokrycie kosztów przejazdu.

Wreszcie warto tak przemyśleć trasę, aby była ona jak najbardziej malownicza, bogata w piękne widoki i atrakcje turystyczne. Długa podróż kamperem ma to do siebie, że możesz pokonywać trasy pomiędzy poszczególnymi miastami, zatrzymując się w nich na dłużej. Warto więc wybierać takie drogi, które nie tylko pozwolą nam dotrzeć bezpiecznie do miejsca docelowego, ale też będą ucztą na naszych zmysłów. Udajesz się w trasę z dzieckiem? Sprawdź jak przygotować się do karawaningu z najmłodszymi pasażerami.

Długa trasa kamperem, a zmiana klimatu

Ten punkt wydaje się być oczywisty dla każdego, kto planuje podróż. Im dalej na południe tym cieplej. Im bliżej bieguna tym zimniej. Nasza podróż kamperem w zależności od tego dokąd się wybieramy może charakteryzować się zupełnie innymi warunkami pogodowymi w miejscu startu, a innymi już w miejscu docelowym. Warto rozważyć zarówno asortyment kempingowy jaki ze sobą zabieramy jak również przemyśleć i ewentualnie przeorganizować nasze bagaże. O ile kampery w większości są samowystarczalne i w zimę grzeją, a latem możemy doświadczyć komfortu klimatyzacji, o tyle te starsze pojazdy nie zawsze dają nam pełną swobodę. Planując podróż kamperem weźmy zatem pod uwagę warunki pogodowe jakie panują w miejscu, w którym chcemy spędzić urlop.

Długa podróż kamperem. Co powinieneś wiedzieć. Centrum Caravaningu.

Długa podróż kamperem – bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów

Bezpieczeństwo podczas długiej podróży – nie tylko kamperem to priorytet i obowiązek jaki powinien zapewnić kierowca pojazdu. Jeżeli korzystasz z kampera z wypożyczalni, zazwyczaj jest w perfekcyjnym stanie technicznym, co jest jednocześnie gwarancją bezproblemowej podróży. Jeżeli jednak jedziesz własnym pojazdem lub pożyczonym od znajomych upewnij się, że pojazd jest technicznie sprawny. Zwróć uwagę na stan opon, na poziom płynów eksploatacyjnych, na stan hamulców i układy bezpieczeństwa. Nie zapomnij o sanitarnych urządzeniach w kamperze. Warto również zrobić przegląd szafek, szuflad i półek, aby mieć pewność, że żadna z nich nie otworzy się podczas jazdy.

Pozostając w temacie bezpieczeństwa nie możemy nie wspomnieć o pilnowaniu i przestrzeganiu czasu na odpoczynek. Jeżeli mamy ze sobą drugiego kierowcę na zmianę i planujemy pokonywać dziennie długie dystanse, warto jest zadbać o komfort i jakość snu naszego zmiennika, tak aby był jak najbardziej wypoczęty zmieniając nas za kierownicą. Jeżeli jednak potrzebujecie odpocząć we dwójkę, znajdźcie miejsce, w którym możecie bezpiecznie zaparkować kampera.

Kamperowe ABC – co warto zabrać w podróż?

Im dłuższa i bardziej egzotyczna podróż kamperem, tym większa jest szansa na to, że będziemy potrzebowali więcej rzeczy. Więcej zaświadczeń, więcej dokumentów, więcej lekarstw na receptę. Planując długie trasy upewnijmy się, że nasz bagaż zawiera niezbędne przedmioty. Sprawdźmy dwa razy przed wyruszeniem w drogę, czy mamy wszystkie dokumenty potwierdzające naszą tożsamość. W szczególności weź ze sobą paszporty, dowody osobiste czy prawo jazdy. Pamiętajmy o dowodzie rejestracyjnym naszego kampera, a także o dokumencie potwierdzającym posiadanie ważnego ubezpieczenia.

Weźmy ze sobą książeczki zdrowia, a także wszelkie inne dokumenty, które mogą okazać się potrzebne za granicą. Nigdy nie wiemy kiedy zajdzie potrzeba udzielenia nam pomocy medycznej. Pozostając w tematach medycznych upewnijmy się, że dysponujemy zapasem leków na receptę, jeżeli takie przyjmujemy. Może okazać się, że za granicą nasze leki nie będą dostępne. Może się okazać również, że możemy mieć bardzo duży problem z ich zdobyciem. W myśl idei: przezorny zawsze ubezpieczony, o wiele lepszą opcją jest zabranie jednego dodatkowego segregatora czy apteczki, aniżeli ryzyko wystąpienia stresujących sytuacji.

Równie istotne co rzeczy codziennego użytku, akcesoria karawaningowe i dokumenty jest odpowiednie zaopatrzenie się w prowiant – jedzenie i picie. O ile poruszamy się w dość zurbanizowanej przestrzeni dostęp do produktów żywnościowych nie stanowi problemu. Gorzej, gdy zamierzamy udać się w bardziej odludne miejsce. Odpowiedni zapas żywności pozwoli nam przez długie dni nie przysparzać sobie dodatkowych kłopotów.

Technologia ułatwiająca podróż

Dziś już chyba tylko skrajni fani retro korzystają z papierowych map. Technologia i rozwiązania mobilne jakimi jesteśmy bombardowani pozwalają nam jednak rozwiązać bardzo dużo problematycznych sytuacji, jeszcze zanim one wystąpią. Zapewnienie sobie dostępu do nawigacji z odpowiednią mapą naszej trasy sprawi, że dużo większą część naszej uwagi przeniesiemy na widoki za oknem i piękno zmieniających się krajobrazów. Dla zmaksymalizowania komfortu podróży warto wybrać nawigację z opcją asystenta pasa ruchu. Może być to bardzo przydatne zwłaszcza poza granicami naszego kraju.

Gotowi na przygodę życia?

Długa podróż kamperem to wyjątkowa przygoda, która może dostarczyć niezapomnianych wrażeń. Zaplanowanie podróży z rozwagą i w detalach da nam możliwość czerpania radości z każdego przejechanego kilometra. Dla niektórych karawaningowe wakacje to styl życia, dla innych wycieczka taka to jednorazowa przygoda, która – dobrze przemyślana – stanie się niezapomnianym doświadczeniem, które wspominać można do końca życia.

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.