Jak przygotować kampera do sezonu? Sprawdź nasze porady!

NOWY SEZON KARAWANINGOWY WŁAŚNIE SIĘ ZACZYNA! SPRAWDŹ JAK PRZYGOTOWAĆ KAMPERA DO KOLEJNEJ PODRÓŻY!

Jak przygotować kampera do sezonu? Sprawdź nasze porady!

Wiosna puka do naszych drzwi, a co za tym idzie rozpoczyna się kolejny, długo wyczekiwany sezon karawaningowy. Miniona zima to dla jednych czas intensywnego planowania i opracowywania najlepszych tras jakie pokonamy. Inni przeszukiwali i porównywali oferty wypożyczalni przyczep kempingowych i kamperów, aby zarezerwować sobie komfortowy i bezpieczny środek lokomocji. Są też tacy, którzy dysponując własnym pojazdem zastanawiali się, jak przygotować kampera do sezonu. W dzisiejszym artykule postaramy się odpowiedzieć na to pytanie. Przedstawimy kilka porad i wskazówek, które warto wziąć pod uwagę przymierzając się do następnej wycieczki. Niezależnie od tego, czy jesteś bardzo doświadczonym miłośnikiem karawaningu, czy też dopiero zaczynasz swoją przygodę z kamperami, mamy nadzieję, że znajdziesz tutaj kilka inspiracji do samodzielnego wdrożenia.

Przegląd techniczny kampera

Naszego poradnika nie mogliśmy rozpocząć inaczej, aniżeli od rzeczy najbardziej oczywistej. Przegląd techniczny kampera to nie tylko wymóg jaki nakładają na każdego przepisy ruchu drogowego. To przede wszystkim zadbanie o nasze bezpieczeństwo i komfort bezproblemowej podróży. Wypożyczając kampera nie musisz martwić się o jego stan techniczny, ponieważ to w obowiązku danej firmy jest przekazać Ci pojazd w stu procentach sprawny. Jeżeli decydujesz się na pojazd wypożyczony masz pewność, że kamper taki ma ważny przegląd techniczny, a także że wszystkie jego systemy i układy są sprawne.

Inaczej, gdy wybierasz się w daleką podróż własnym kamperem. Nawet wtedy, gdy masz ważny przegląd techniczny, warto udać się do stacji kontroli pojazdów i poprosić o dodatkowe sprawdzenie. Nie wiemy do końca czy po zimie na przykład układ hamulcowy nie uległ uszkodzeniu lub czy amortyzatory nie straciły swojej sprawności. Przeglądu technicznego kampera nie należy traktować jako dodatkowego kosztu, a raczej jako inwestycję w udane i bezproblemowe wakacje.

Zadbaj o dobre opony i koło zapasowe

Ten punkt jest poniekąd rozwinięciem poprzedniego. Warto natomiast wyszczególnić i przypomnieć każdemu kto wyrusza w daleką podróż o niezwykle ważnej roli, jaką odgrywają opony. Z pewnością robiąc przegląd techniczny, diagnosta poinformuje Cię o ewentualnym złym stanie opon. Czasami jednak mechanik może nie wziąć pod uwagę dystansu jaki zamierzamy pokonać w najbliższych miesiącach, a co za tym idzie, nie oszacuje dokładnie zużycia bieżnika. Warto jest wziąć pod uwagę długość trasy jaką planujemy przebyć w danym sezonie. Jeżeli są przesłanki ku temu, że opony mogą się znacznie zużyć w tym czasie, warto wymienić je jeszcze przed wyjazdem. Dodatkowo należy pamiętać o kole zapasowym. Pamiętajmy, że nie zawsze będziemy poruszać się po idealnie gładkich asfaltowych drogach. Czasami dojazd na plażę lub pole kempingowe może wymagać pokonania kilometrów wyboistych i kamienistych dróg. Łatwo jest wtedy o uszkodzenie koła lub opony.

Jak przygotować kampera do sezonu? Przejrzyj instalacje gazowe i elektryczne.

Warunki w jakich zimowany jest kamper mają bardzo duży wpływ na żywotność podzespołów instalacji, w tym instalacji gazowych i elektrycznych. Jeżeli kamper przechowywany jest w suchym garażu możemy mieć raczej pewność, że instalacja jest sprawna. Jeżeli natomiast nasz kamper spędził jesień i zimę w warunkach mokrych i wilgotnych możemy przed sezonem pokusić się dodatkowo o sprawdzenie wszelkiego rodzaju szczelności oraz połączeń. Szczególnie warto wziąć ten punkt pod uwagę, gdy w naszym kamperze w przeszłości samodzielnie dokonywaliśmy przeróbek lub doposażaliśmy kampera na własną rękę. Wszelkie dodatkowe gniazda czy przyłącza zewnętrzne lub konektory narażone są szczególnie na korozje i zaśniedzenie. Przed nowym sezonem warto jest przejrzeć wszystkie takie punkty po kolei, a następnie dodatkowo zabezpieczyć łączenia i odsłonięte elementy.

Pozostając w temacie instalacji elektrycznych nie możemy zapomnieć o sprawdzeniu stanu akumulatora. To, że nasz kamper odpalił po zimie nie oznacza, że sprawność akumulatora jest nadal na wysokim, zalecanym poziomie. Pamiętajmy, że kamper na postoju potrafi zużywać bardzo dużo energii, czy to z lodówki czy czajnika. Jeżeli nie mamy pewności co do niezawodności naszego akumulatora, możemy sprawdzić manualnie jego parametry. Lepiej zrobić to zawczasu, aby uniknąć przykrych niespodzianek w podróży.

Jak przygotować kampera do sezonu. Blog karawaningowy.

Sprawdź dokumentację kampera

Wcześniej pisaliśmy o przeglądzie technicznym. Posiadanie ważnego przeglądu jest informacją, że pojazd przeszedł pozytywnie badanie techniczne, a co za tym idzie poruszanie się nim jest bezpiecznie zarówno dla pasażerów jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli są przesłanki ku temu, że ważność przeglądu w twoim kamperze dobiegnie końca, gdy Ty będziesz akurat za granicą, koniecznie udaj się na przegląd jeszcze przed rozpoczęciem wyprawy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia OC. Kary za brak tego dokumentu mogą być dzisiaj bardzo dotkliwe. Samo posiadanie OC chroni nas przed dodatkowymi kosztami w razie wypadku lub stłuczki, którą spowodowaliśmy. Jeżeli twoje ubezpieczenie kończy się w czasie twojego wyjazdu, zadbaj o wykupienie nowej polisy wcześniej. Możesz to zrobić komfortowo przez Internet i wskazać datę rozpoczęcia okresu ochrony ubezpieczenia.

Części zapasowe zawsze pod ręką

Warto jest posiadać w kamperze zapas części mechanicznych i płynów eksploatacyjnych, których możemy potrzebować w podróży. Zabierzmy ze sobą dodatkowy litr oleju silnikowego, baniak płynu do spryskiwaczy, a także 5-10 litrów paliwa w kanistrze. To niewiele, ale taki zapas pozwoli nam w awaryjnej sytuacji dotrzeć do najbliższego mechanika lub stacji benzynowej.

Warto posiadać również zapas bezpieczników oraz żarówek. Pamiętajmy również o kole zapasowym, o którym pisaliśmy wyżej, ale też koniecznie sprawdźmy czy mamy klucz do kół, lewarek oraz nakrętkę zabezpieczającą do kół. Spakujmy trójkąt ostrzegawczy i gaśnicę. Dobrze jest zaopatrzyć się w kamizelki odblaskowe – nie jedną, ale tyle ilu pasażerów przewozimy. Dobrą praktyką jest posiadanie w kamperze apteczki pierwszej pomocy, w tym plastry na skaleczenia, gazy, bandaże i koce termiczne. W myśl zasady: przezorny zawsze ubezpieczony, lepiej zabrać o jedną rzecz za dużo, niż martwić się jej brakiem czy dostępnością w podróży.

Zadbaj o aktualne mapy w nawigacji

Dziś dużo kamperów posiada wygodne i wszechstronne stacje multimedialne. Często jednostki takie oparte są o systemy Adnroid lub Apple CarPlay, które dają możliwość instalowania wielu przydatnych aplikacji. Do takich aplikacji z pewnością zaliczają się mapy i nawigacje. W zależności od wybranego rozwiązania otrzymujemy do dyspozycji asystenta pasa ruchu, informacje o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym, informacje o kontrolach prędkości czy zdarzeniach drogowych, a także powiadomienia o szybszych trasach. O ile w większości nawigacje działają online o tyle są też takie, które wymagają pobrania aktualnych map. Udając się np. do Chorwacji warto upewnić się, że nasza stacja multimedialna zawiera najnowsze, najbardziej aktualne mapy drogowe danego regionu. To istotne, ponieważ nowa autostrada może okazać się alternatywą, dzięki której zaoszczędzimy kilka godzin podróży. Warto, abyśmy wiedzieli, że taka nowa trasa szybkiego ruchu w ogóle istnieje.

Zrób przegląd szafek i akcesoriów

Twój kamper zasługuje na wiosenne porządki z prawdziwego zdarzenia. Dobrą praktyką jest opróżnienie szafek do przysłowiowego zera, a następnie zrobienie prawdziwego remanentu w rzeczach, jakie spakujemy ponownie. Być może duża część z nich nie nadaje się już do użytku, a być może po prostu tam gdzie udajesz się w tym sezonie, ta rzecz się w ogóle nie sprawdzi. Puste szafki to również doskonała okazja ku temu, aby dokładnie i porządnie umyć i odkazić wszystkie zakamarki naszego kampera. A jeżeli szukasz nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań do kamperów, zajrzyj koniecznie do naszego sklepu z akcesoriami karawaningowymi.

Jak przygotować kampera do sezonu? Podsumowanie

Mamy nadzieję, że już nie zastanawiasz się jak przygotować kampera do sezonu. Wystarczy, że z naszych porad i wskazówek stworzysz checklistę, a następnie punkt po punkcie odznaczysz kolejne elementy. Odpowiednie przygotowanie kampera to przecież przyjemność, która jedynie zaprocentuje, dając nam spokojną głowę podczas urlopu. Zachęcamy też do sprawdzenia naszego innego wpisu, w którym podpowiadaliśmy jak przygotować się do karawaningu z dziećmi. Życzymy udanego sezonu wszystkim Entuzjastom Karawaningu!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.