Sprzedaż kampera, czyli jak skutecznie zmienić kampera na nowszy model.

SPRZEDAŻ KAMPERA KROK PO KROKU!

Sprzedaż kampera, czyli jak skutecznie zmienić kampera na nowszy model.

W karawaningu możemy spotkać dwie grupy miłośników kamperów: tych, którzy są do swojego kampera przywiązani i pragną z nim zostać na kolejne, urlopowe sezony, a także tych, którzy najchętniej jeździliby na coroczne wakacje najnowszym modelem. W dzisiejszym wpisie na naszym blogu przybliżymy temat jakim jest sprzedaż kampera, a także podsuniemy Wam kilka pomysłów na to, jak skutecznie zmienić kampera na nowszy model. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego w ogóle warto zmienić kampera na nowszy model?

Zanim przejdziemy do szczegółowych porad i wskazówek dotyczących sprzedaży kampera, warto zastanowić się, dlaczego zmiana naszego mobilnego domku na nowszy model może być korzystna.

Na samym początku należałoby wspomnieć o nowoczesnych udogodnieniach jakie oferują nowe modele kamperów. Żyjemy w czasach, w których rynek karawaningowy rozwija się w niespotykanym dotychczas tempie. Dzisiejsze technologie pozwalają producentom kamperów oferować co roku coraz to efektywniejsze i bardziej ergonomiczne rozwiązania. Może nam się wydawać, że nasz dziesięcioletni kamper to nadal nowoczesny pojazd, natomiast dopiero w zestawieniu z nowym modelem, zobaczymy jak wielka przepaść dzieli te dwa pojazdy. Udogodnienia to nie tylko rozwiązania technologiczne wpływające na naszą podróż i wypoczynek, ale również lepsze wyposażenie, lepsza jakość zastosowanych materiałów i lepsze osiągi kampera.

Kolejną rzeczą przemawiającą za tym, aby rozważyć wymianę kampera na nowszy model jest komfort podróży. Producenci dokładają wszelkich starań, aby ich pojazdy kempingowe były z roku na rok bardziej komfortowe zarówno dla kierowców jak i pasażerów. Najnowsze modele kamperów posiadają szereg udogodnień sprawiających, że pokonana trasa będzie dla kierowcy przyjemnością. Możemy do nich zaliczyć aktywne tempomaty, czujniki deszczu, czujniki zmierzchu czy chociażby intuicyjne w obsłudze systemy audiowizualne. Producenci stawiają również na komfort pasażerów oferując coraz to wygodniejsze fotele, lepszej jakości materiały wykończeniowe, a także bardziej efektywne wyciszenie silników, które znacząco obniża hałas w kabinie podczas podróży.

Na końcu warto wspomnieć o bezpieczeństwie. Nowsze kampery z jednej strony wymagają mniejszej ilości naszej uwagi, jeżeli chodzi o naprawy i serwis. Z drugiej strony pojazdy te pod względem technicznym i pod względem zastosowanych systemów bezpieczeństwa są o wiele bardziej zaawansowane, aniżeli pojazdy sprzed dekady. Zakup nowszego kampera to więc decyzja, którą warto rozważyć i spojrzeć na nią przez pryzmat inwestycji w nasz komfort i bezpieczeństwo, ale przede wszystkim w naszą spokojną głową podczas kolejnej wyprawy.

Sprzedaż kampera krok po kroku. Co należy wiedzieć?

Jeżeli już powody, dla których warto rozważyć zakup nowszego pojazdy mamy wyjaśnione, przyjrzyjmy się teraz rzeczom i czynnościom jakie powinniśmy wykonać, decydując się na sprzedaż naszego kampera.

Przygotowanie kampera do sprzedaży

Na początku warto przygotować nasz aktualny pojazd do sprzedaży. Podobnie jak w przypadku sprzedaży auta osobowego, motocykla czy każdej innej wartościowej rzeczy, należy poświęcić nasz czas i uwagę na przeprowadzenie kilku czynności. Pierwszą z nich powinna być naprawa i konserwacja poszczególnych systemów i układów. Jako sprzedawcy, powinniśmy dokładnie znać stan techniczny naszego kampera, a także mieć wiedzę, czy działają w nim wszystkie systemy. Przed sprzedażą warto jest zrobić w kamperze przegląd techniczny i zachować niezbędne dokumenty potwierdzające jego stan. Powinniśmy przejrzeć i przetestować instalacje wodne, gazowe i elektryczne, a w przypadku wykrycia usterek, usunąć je. Sprawny kamper da potencjalnym nabywcom wrażenie zadbanego i wartego uwagi, ale da również nam świadomość, że sprzedajemy pojazd wolny od ukrytych wad.

Kolejnym elementem przygotowania kampera do sprzedaży jest jego dokładne posprzątanie i umycie. Im lepiej przyłożymy się do tego zadania, tym lepszy odbiór będzie miał nasz kamper w oczach klientów. Czyste powinny być nie tylko blaty i podłogi, ale schowki, półki, szafki, przestrzenie bagażowe. Sprawdźmy wszystkie zakamarki w poszukiwaniu zapomnianych rzeczy lub drobnych pozostałości po urlopie, na przykład butelki po napojach czy papierki. Sprzątanie to również zabezpieczenie dla nas samych. Podczas sprzątania kampera możemy znaleźć ważne przedmioty lub dokumenty, które w momencie sprzedaży mogłyby przepaść bezpowrotnie.

Na końcu warto zadbać o zebranie i skompletowanie niezbędnej dokumentacji. W dokumentach powinny znaleźć się dowód rejestracyjny, karta pojazdu oraz książka serwisowa. Jeżeli kiedykolwiek dokonywaliśmy naprawy na własną rękę, koniecznie powinniśmy dołączyć dowód naprawy w postaci paragonu lub faktury. Skompletowane dokumenty to nie tylko obowiązek sprzedającego, ale również w niektórych przypadkach dodatkowa wartość negocjacyjna. Nie zapominajmy również o tym, aby do dokumentów dołożyć zapasowy kluczyk do naszego kampera.

Wycena używanego kampera

Aby ustalić realistyczną cenę sprzedaży kampera, warto skorzystać z kilku dostępnych opcji. Najpopularniejszą jest sprawdzenie ofert sprzedaży takiego samego, lub bardzo podobnego modelu kampera. Czytając opis w ogłoszeniu możemy mieć wyobrażenie, czy nasz model ma wartość większą – ponieważ na przykład jest lepiej doposażony, czy niższą – ponieważ ma pęknięty zderzak. Na tej podstawie możemy ustalić średnią cenę sprzedaży kampera. Innym pomysłem jest zlecenie przeprowadzenia profesjonalnej wyceny u rzeczoznawcy. Za odpowiednią dopłatą możemy uzyskać też wycenę u dealera samochodów kempingowych.

Ogłoszenie sprzedaży kampera

Szczegółowy opis i dokładne zdjęcia to kluczowe elementy każdego ogłoszenia sprzedaży, nie tylko kampera, ale też każdego samochodu osobowego.

Opis powinien być optymalnej długości – za krótki opis może świadczyć o tym, że sprzedający nie ma nic ciekawego do powiedzenia o kamperze, natomiast zbyt długi może wyczerpywać wszystkie pytania, zamykając tym samym drogę do ewentualnych argumentów podczas negocjacji. W opisie sprzedaży kampera powinniśmy dokładnie opisać jego historię, a także stan techniczny i wizualny. Należy pamiętać o podstawowej zasadzie: nie powinniśmy naginać rzeczywistości. Jeżeli kamper uczestniczył w wypadku, fakt taki powinien być odnotowany w opisie.

Zdjęcia powinny być natomiast na tyle wyraźne, aby potencjalny klient mógł ocenić, czy dany pojazd odpowiada jego zainteresowaniom. Warto zrobić zdjęcia aparatem o dobrej rozdzielczości i przy odpowiednim, dziennym świetle. Ważne jest sfotografowanie kampera z kilku stron i perspektyw, zarówno na zewnątrz jak i w środku. Pamiętaj o tym, aby wykonać dodatkowych kilkanaście zdjęć, których nie opublikujesz w ogłoszeniu. Powinny posłużyć Ci one w późniejszym etapie, kiedy klient z którym prowadzisz rozmowę poprosi o przesłanie kilku dodatkowych, bardziej szczegółowych fotografii.

Na końcu ogłoszenie należy opublikować w Internecie. W sieci dostępnych jest mnóstwo portali z ogłoszeniami motoryzacyjnymi. W zależności od wybranej opcji ogłoszenie możemy dodać bezpłatnie lub za opłatą. Warto jest wybrać portal, który charakteryzuje się dużą skutecznością, a także posiada możliwość promowania i zarządzania ogłoszeniem.

Kontakt z potencjalnymi kupcami

Bądź gotowy na kontakt z zainteresowanymi klientami. Sprzedając kampera powinieneś znać jego podstawowe parametry, a także historię pojazdu i kluczowe zdarzenia. Nie chodzi o to, abyś znał na pamięć każdy szczegół, ale o to, aby udzielić klientowi maksymalnie dużo wartościowych informacji. Dobrą praktyką jest szybkie reagowanie na postawione zapytania. Nigdy nie wiemy, czy po drugiej stronie telefonu nie siedzi osoba, która jest w mieście przejazdem i akurat ma możliwość zakupić naszego kampera.

Sprzedając kampera musisz liczyć się też z tym, że Twój grafik będzie lekko nadwyrężony. Kupujący mogą prosić Cię o spotkanie, prezentacje kampera lub o jazdę próbną. Warto jest na każdego klienta poświęcić określony przedział czasowy, na przykład pół godziny. Mamy wtedy spokojną głowę, że nie nałożą się na siebie dwie wizyty.

Sprzedaż kampera – finalizacja umowy

Zasadniczo sprzedaż kampera nie różni się od sprzedaży motocykla czy też auta osobowego. Przy sprzedaży należy sporządzić umowę kupna-sprzedaży. Umowa taka musi zawierać warunki określające kwotę sprzedaży, sposób w jaki kwota trafi do nas, warunki w jakich i kiedy kupujący otrzyma kluczyki do kampera. Umowa to również doskonałe narzędzie do zapisania dodatkowych kwestii, które wspólnie z klientem ustalimy. Może to być na przykład zapis o tym, że wraz z kamperem gratis dodajemy bagażnik rowerowy, lub dwa zapasowe koła.

Podsumowanie

Sprzedaż kampera może być prostym i przyjemnym procesem, jeśli odpowiednio się do niego przygotujesz. Jeżeli to twoja pierwsza sprzedaż, warto również przygotować się do niej mentalnie. Nigdy nie wiemy, czy nasz kamper sprzeda się w jeden dzień, czy też dopiero po trzech miesiącach. Mamy nadzieję, że nasz poradnik pozwoli spojrzeć na cały proces pod innym kątem. Jeżeli potrzebujesz pomocy przy sprzedaży swojego kampera, nie wahaj się skontaktować z nami. Odwiedź nas w naszym Centrum Entuzjastów Caravaningu. Powodzenia w sprzedaży i udanych podróży nowym kamperem!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.