Podróżowanie kamperem to marzenie wielu osób – wolność, bliskość natury i możliwość odwiedzenia miejsc, do których trudno dotrzeć innymi środkami transportu jest niezwykle obiecująca. Perspektywa pokonywania kolejnych kilometrów własnym kamperem sprawia, że wiele osób coraz częściej przychylniej spogląda w kierunku jego zakupu lub chociażby wypożyczenia. Jednak przed nabyciem własnego pojazdu kempingowego, często pojawiają nam się pewnego rodzaju pytania i wątpliwości. Jednym z podstawowych pytań związanych z karawaningiem i podróżami kamperem są koszty. Zarówno koszty utrzymania kampera, jak również koszty wynikające z jego codziennej eksploatacji, w tym koszty paliwa. Powszechnie wiadomo, że kampery, ze względu na swoje rozmiary i masę, zużywają więcej paliwa, aniżeli auta osobowe. Jednak czy spalanie w kamperze rzeczywiście jest czynnikiem który powinien odstraszyć? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się tematowi spalania paliwa przez kampery, a także podamy kilka ciekawych i przydatnych trików, dzięki którym wydłużymy zasięg naszego kampera.
Ile paliwa spala kamper?
Jedna, uniwersalna odpowiedź na to pytanie niestety nie istnieje. Kamper bowiem to pojazd kempingowy, na który składa się konstrukcja bazowa wraz z silnikiem, a także zabudowa. O ile możemy mówić i potrafimy sklasyfikować rodzaje zabudowy kampera, to już umieszczenie danego kampera w odpowiednich widełkach spalania może być trudne. Oczywiście, producenci kamperów w specyfikacjach technicznych podają średnie spalanie na trasie, dla cyklu miejskiego, a także dla cyklu mieszanego. Rzeczywiste wartości spalania w kamperze mogą być jednak drastycznie odmienne od tych deklarowanych.
Na spalanie w kamperze ma wpływ wiele czynników, począwszy od jego rodzaju, wagi, pojemności silnika, skrzyni biegów. Wpływ będą mieć też takie mniej oczywiste parametry jak styl jazdy kierowcy oraz obciążenie kampera. Kamper może więc palić 7 litrów paliwa, ale może to być wartość również 12 litrów. Zawsze warto przejrzeć specyfikację techniczną kampera, czy to w jego opisie czy w katalogach branżowych. Dobrą praktyką jest również zasięgnięcie opinii na forach tematycznych, gdzie to fizyczni i prawdziwi użytkownicy kamperów, na podstawie własnego doświadczenia są w stanie podać dokładne i rzeczywiste wartości spalania.
Oszczędzanie paliwa w kamperze – co warto wiedzieć?
W każdym samochodzie, zarówno w autach osobowych, dostawczych czy też w kamperach, możemy wpłynąć na spalanie. Możemy te czynniki podzielić na dwie grupy. Pierwszą z nich będą te czynności i zachowania, które możemy sami uskutecznić podczas podróży. Drugą kategorią są rzeczy, które możemy zrobić chociażby w podczas przygotowań do naszej wyprawy.
Co warto zrobić przed rozpoczęciem podróży kamperem?
Jeżeli jesteśmy trakcie przygotowań do dalekiej podróży, pierwszą i najważniejszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić, to przegląd techniczny kampera. Przegląd taki powinien zawierać checklistę punktów, których sprawdzenie przyczyni się do mniejszego spalania na trasie. Warto więc między innymi sprawdzić ciśnienie w oponach, gdyż odpowiednio napompowane opony zmniejszają siłę tarcia, a co za tym idzie wpływają bezpośrednio na spalanie. Na krótkich dystansach wartości te mogą być niezauważalne, jednak już na trasie międzynarodowej, przy dystansie kilku tysięcy kilometrów, różnice w spalaniu mogą być znaczne. Podczas przeglądu warto sprawdzić czy w silniku nie ma żadnych wycieków i nieszczelności, a także zadbać o czysty filtr paliwa. Duży wpływ na spalanie ma również jakość zatankowanego paliwa.
Aby zmniejszyć spalanie w kamperze, a tym samym zaoszczędzić spore pieniądze na paliwie, warto jest unikać nadmiernego, zbędnego obciążenia. Oczywiście istotą karawaningu jest zabranie ze sobą ekwipunku, który sprawi, że nasza wyprawa będzie w dużej mierze samowystarczalna. Często jednak decydujemy się na zabranie ze sobą zbędnych rzeczy i dodatkowego bagażu, z którego później nie korzystamy. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram, który przewozi nasz kamper wpływa na zwiększone spalanie. Różnica kilkudziesięciu kilogramów może znacząco wpłynąć na spalanie zawsze tam, gdzie pokonujemy długie dystanse.
Spalanie w kamperze, a kultura jazdy.
Spalanie w kamperze może spaść znacząco, jeżeli tylko kierowca zastosuje się do kilku prostych i łatwych do wdrożenia porad. Pierwszą z nich jest ekonomiczna jazda. Do ekonomicznej jazdy możemy zaliczyć zarówno sposób przyśpieszania i hamowania, jak również moment zmiany biegów, a także utrzymanie optymalnej prędkości. Gwałtowne przyśpieszenie sprawia, że silnik w kamperze musi spalić więcej paliwa, aby szybciej się rozpędzić. Nagłe hamowanie z kolei sprawia, że wytracamy naszą prędkość, często tylko po to, aby za chwilę znów ją uzyskać. Ciągłe cykle przyśpieszania i hamowania sprawiają, że finalnie wartości średniego spalania znacznie zwyżkują.
Drugą, bardzo istotną kwestią jest utrzymanie optymalnej prędkości, a także odległości od poprzedzającego pojazdu. Kampery są pojazdami mało aerodynamicznymi i nie są przystosowane do wysokich prędkości. Utrzymanie prędkości na poziomie 80-100 km/h na autostradzie sprawi, że spalanie kampera pozostanie w akceptowalnych warunkach. Przekraczanie tej prędkości może drastycznie zwiększyć spalanie. Na trasie warto korzystać z tempomatu, oczywiście o ile nasz kamper jest w niego wyposażony.
Planowanie podróży kamperem
Planowanie podróży kamperem może mieć bardzo duży wpływ zarówno na duże oszczędności, jak i duże straty finansowe. Nie oszukujmy się, dziś mało kto korzysta już z papierowych map, aby zaplanować najlepszą drogę. Dziś mamy od tego aplikacje, a także strony Internetowe, które zrobią za nas całą pracę w zaledwie minutę. Aplikacje takie jak Google Maps dają dziś możliwość zaplanowania trasy od punktu początkowego do miejsca docelowego, ale dają nam też coś więcej. Usługa przedstawia nam trasy alternatywne, które możemy pokonać szybko lub ekonomicznie. Trasy ekonomiczne to zazwyczaj takie, które możemy pokonać jadąc powoli i spokojnie. Dla kierowcy kampera trasa taka może oznaczać godzinę dłuższą trasę, jednak z powodu ekonomicznej jazdy pozwoli nam to zaoszczędzić na przykład 10 litrów paliwa.
Pozostając w temacie aplikacji Google Maps, ma ona jeszcze jedną dodatkową zaletę. Informuje ona o natężeniu ruchu w czasie rzeczywistym, a gdy wystąpią bardzo duże korki, aplikacja zaproponuje nam trasę alternatywną lub objazd miejscowości, w której powstał korek. Jak dobrze wiemy, spalanie kampera w korku, podobnie zresztą jak każdego innego pojazdu jest znacznie większe, aniżeli kampera poruszającego się prędkością przelotową. Warto więc korzystać z technologii, a także udogodnień, jakie za sobą niosą.
Spalanie w kamperze – podsumowanie
Podróżowanie kamperem może być ekonomiczne, jeśli podejdziesz do tematu z głową. Wykorzystując powyższe wskazówki, nie tylko zaoszczędzisz na kosztach paliwa, ale również zwiększysz żywotność swojego kampera. Pamiętaj, że każda złotówka oszczędzona na paliwie, może złożyć się na wspaniałe, rodzinne wyjście do parku rozrywki czy restauracji. Warto podróżować i uskuteczniać karawaning mądrze, powoli i z głową. Życzymy szerokiej drogi!