CO TO JEST LAWETA?

Sprawdź czym są lawety transportowe

Laweta to specjalistyczny pojazd przeznaczony głównie do transportu innych pojazdów lub przedmiotów. Najczęściej spotykane rodzaje lawet to samochody o konstrukcji umożliwiającej przewóz załadunku, ale możemy spotkać też lawety w postaci przyczepy. Na rynku możemy spotkać wiele modeli lawet, różniących się od siebie funkcjonalnością i przeznaczeniem.

Typowa, najbardziej popularna i rozpoznawalna laweta to samochód, na którego ramie zamontowana jest platforma służąca do bezpiecznego zamocowania i przetransportowania innego pojazdu. Laweta taka zazwyczaj wyposażona jest w wyciągarkę, która wciągnie ładunek na platformę. Wiele lawet dysponuje dodatkowymi najazdami, które umożliwią wciągnięcie pojazdu. Są również lawety wyposażone w ruchome platformy, które dodatkowo ułatwiają proces załadunku i rozładunku. Lawety posiadają specjalistyczny system mocowania i zabezpieczenia ładunku na czas transportu.

Funkcjonalność lawety

Lawety w postaci przyczep poza wyżej wymienionymi właściwościami posiadają szereg dodatkowych funkcjonalności. W zależności od przeznaczenia jakie wybieramy dla naszej lawety, możemy spotkać modele z dedykowaną zabudową – na przykład do transportu zwierząt. Możemy również spotkać lawety zamknięte, które swoją konstrukcją przypominają przerobiony kontener. Często lawety takie wykorzystywane są do transportu drogocennych i wartościowych ładunków, takich jak na przykład luksusowe auta.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, iż rynek lawet nie zamyka się wyłącznie na transport samochodów osobowych. Dostępne są również lawety do zadań bardziej wymagających, na przykład do transportu ciężkich maszyn budowlanych, pojazdów gąsienicowych, a także do przewozu wielkogabarytowych przedmiotów. Lawet można również doposażyć w specjalistyczne akcesoria.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się naszą ofertą lawet, które można nie tylko zakupić, ale również wypożyczyć.

Laweta Biran James Race Transporter
Lawety i przyczepy transportowe Brian James Trailers