Kampery w trasie, czyli co warto wiedzieć, aby szczęśliwie dojechać na miejsce.

WYBIERASZ SIĘ W TRASĘ KAMPEREM? SPRAWDŹ NASZ PORADNIK I DOWIEDZ SIĘ O CZYM WARTO PAMIĘTAĆ!

Kampery w trasie, czyli co warto wiedzieć, aby szczęśliwie dojechać na miejsce.

Podróżowanie kamperem to wspaniała przygoda. Wie to każdy, kto karawaningiem żyje od lat, ale czują to także osoby, które dopiero szykują się do swojej pierwszej wyprawy. Kampery dają prawdziwą wolność i niezależność zarówno w odkrywaniu nowych miejsc jak i w odpoczynku. Dają nam możliwość decydowania o tym, gdzie pojedziemy za chwilę, ile pokonamy kilometrów, a także o tym, czy kolejną noc spędzimy na polu kempingowym, nad brzegiem jeziora, albo na dzikim biwaku. Jednak aby nasza przygoda była bezpieczna i komfortowa w każdym aspekcie należy najpierw zadbać o kilka szczegółów i odpowiednio przygotować się do podróży. W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka ciekawych porad, które mogą okazać się przydatne, podczas Twojej kolejnej podróży.

Przygotowanie kampera do podróży

Karawaning, zwłaszcza w Polsce jest zjawiskiem sezonowym. Oznacza to, że bardzo często nasze kampery stoją zaparkowane na dworze przez całą zimę, czekając na nadejście kolejnej wiosny. Warto pamiętać, że pojazd, który przez 80% czaru w każdym roku stoi nieużywany, również się zużywa. Kamper, poddany ciągłym i długotrwałym wpływom warunków atmosferycznych po prostu się zużywa. Przykład pierwszy z brzegu? Opony i gumowe elementy. Jeżeli kamper stoi przez 10 miesięcy nieruchomo, a po miesiącu z jednego koła zacznie schodzić powietrze, to po tym czasie odkształcona opona może nadawać się do wyrzucenia. To tylko jeden przykład, który ma celu zwrócić nasza uwagę, na jeden fakt: kampery należy zawsze i bez wyjątku przygotować do kolejnego sezonu.

Bez względu na to, czy zamierzamy pokonać kamperem 300 km nad nasze polskie morze, czy też planujemy wycieczkę do Turcji, należy zawsze zrobić podstawowy przegląd techniczny i sprawdzić zarówno wszystkie układy mechaniczne, jak również instalacje w samym kamperze. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to czy w silniku nie ma wycieków, czy hamulce są sprawne, czy z opon nie uchodzi powietrze, sprawdzić całe oświetlenie zewnętrzne, a także poziom wszystkich niezbędnych płynów eksploatacyjnych. W kamperze powinniśmy sprawdzić instalację wodną, zarówno w kuchni jak i w łazience, instalację gazową, a także elektrykę.

Przed wyruszeniem w trasę upewnijmy się również, że nasze kampery posiadają odpowiednie wyposażenie na sytuacje awaryjne na drodze. Nigdy nie wiemy, czy nie będziemy musieli zmienić koła na postoju. Warto posiadać dodatkowo trójkąt ostrzegawczy, narzędzia i lewarek. W myśl zasady przezorny zawsze ubezpieczony, lepiej posiadać te narzędzia i dać sobie możliwość skorzystania z nich, aniżeli czekać godzinami na pomoc drogową.

Czy na pewno spakowaliśmy wszystko?

Spakowanie do kampera narzędzi i przedmiotów na sytuacje awaryjne do jedno. Druga strona medalu, może okazać się równie ważna, dla spędzenia udanych wakacji. Nie zapominajmy, że kamper to nasz domek na najbliższe dni i tygodnie. Dlatego niezwykle istotne jest, aby ten domek wyposażyć w najpotrzebniejszy sprzęt AGD, RTV oraz akcesoria. Aby pakowanie poszło łatwo, warto jest podzielić kampera na strefy, a następnie sporządzać listę najpotrzebniejszych rzeczy dla każdej z nich. Na przykład, do aneksu kuchennego potrzebujemy zabrać czajnik elektryczny, komplet garnków, przyprawy i akcesoria do gotowania. Do sypialni musimy spakować komplet pościeli i poduszki. Do salonu na przykład dodatkowe przedłużacze, tak aby liczba gniazdek nie okazała się zbyt mała.

Zaplanuj trasę!

Dziś większość kierowców nie planuje trasy. Robi to za nas nawigacja. Najczęściej jadąc do innego miasta wpisujemy adres docelowy. Potem  wybieramy najszybszą trasę i ufamy bez sprawdzania, że nawigacja doprowadzi nas do celu. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy do jakiego miasta za chwilę wjedziemy, lub w jakim obecnie się znajdujemy. Po prostu jedziemy zgodnie ze wskazówkami jakie daje nam aplikacja.

O ile w przypadku krótkich tras jest to zrozumiałe, to jednak nie pozwólmy sobie odebrać szansy, na zaplanowanie naszej karawaningowej trasy! Powodów jest bardzo dużo, a jednym z nich są trasy widokowe. Podróż drogami, których nie pokazuje nam nawigacja może dostarczyć nam niezapomnianych doznań wizualnych, a o to w karawaningu chodzi. Zamiast pokonywać autostradę z prędkością przelotową, warto wybrać drogę równoległą, tą bliżej klifu, z cudownym widokiem na morze. Być może pokonamy tą trasę nie w cztery godziny, a w sześć. Za to zdjęcia jakie zabierzemy ze sobą na pamiątkę, wynagrodzą nam ten dodatkowy czas. Gdy znamy naszą destynację, warto poszukać w Internecie informacji o najlepszych trasach widokowych. Bardzo dużo osób pokonuje takie trasy codziennie i równie chętnie dzielą się oni swoimi przeżyciami.

Kampery w trasie? Pamiętajcie o bezpieczeństwie!

Każdy kierowca wie, jak ważne są regularne postoje i odpoczynki. Są one istotne zarówno dla naszego zdrowia i kondycji fizycznej, jak i naszej kondycji psychicznej. Często jednak łapiemy się na tym, że chcemy pokonać jeszcze dziesięć kilometrów, jeszcze dziesięć minut. Pamiętajmy, że jako kierowcy jesteśmy odpowiedzialni nie tyko za swoje zdrowie. Odpowiadamy także za naszych pasażerów, jak również innych uczestników drogi. Nawet jeżeli czujemy się dobrze, róbmy sobie regularne postoje w odstępie kilku godzin. Wystarczy kilkanaście minut odpoczynku na nawodnienie, szybką przekąskę i rozprostowanie nóg, aby pokonywać kolejne kilometry w pełnym skupieniu.

Warto pamiętać, że bezpieczeństwo to również odpowiedzialne manewrowanie kamperem. Kampery to nie małe, osobowe auta, ale ciężkie i masywne samochody. Prowadząc kampery należy zachować szczególną ostrożność podczas wyprzedzania, zmiany pasów, a także na wąskich zakrętach czy podczas pokonywania stromych podjazdów i zjazdów. To nie wszystko! Wiele kierowców, którzy udają się za granicę po raz pierwszy uważa, że lokalni kierowcy zachowują się dokładnie tak jak w Polsce. O ile przepisy, owszem, są tożsame, to już zwyczaje i temperament kierowców może być odmienny. Wjeżdżając do kolejnego kraju warto podpatrzeć i zrozumieć skąd biorą się takie zachowania, a następnie próbować się do nich stosować.

Podsumowanie

Kampery w trasie to dziś coraz częstszy widok. Kampery widzimy nie tylko za granicą, ale i w Polsce. Bez względu na to, czy to my jesteśmy kierowcami takiego mobilnego domku, czy też właśnie przejeżdżamy obok kampera, pamiętajmy, że to właśnie od nas zależy, czy wszyscy razem dotrzemy na nasze upragnione wakacje. Jeżeli interesuje Cię karawaning, lubisz dowiadywać się kolejnych ciekawostek i porad, koniecznie odwiedź nasz blog, na którym co tydzień pojawiają się nowe artykuły. Zapraszamy!

Zapisano!
Ten pojazd jest już w Twoich ulubionych.