Wakacje trwają w najlepsze. Jedni zdążyli już wrócić z wymarzonego, karawaningowego urlopu, drudzy są właśnie w drodze, a jeszcze inni dopiero zaczynają planowanie odpoczynku na biwaku. Wakacje na kempingu to dziś temat, który wciąż zyskuje na popularności. Natomiast jednym z najczęściej pojawiających się pytań jakie zadają świeżo upieczeni entuzjaści karawaningu jest dylemat: czy kampery są lepsze od przyczep kempingowych? Którą formę karawaningu lepiej wybrać, aby przeżyć niezapomniane wakacje? No cóż, na to pytanie nie ma jednej, prostej odpowiedzi, która jednoznacznie wskaże na faworyta tej konfrontacji. Kamper lub przyczepa, to często kwestia indywidualnych preferencji, a nie praktycznego podejścia do wakacji. Mimo wszystko, w dzisiejszym artykule postaramy się zebrać w całość najważniejsze informacje i postaramy się wskazać plusy każdego rozwiązania. Decyzję jednak pozostawiamy Wam! Zapraszamy do lektury!
Przypadek 1 – mobilność pojazdu i wygoda manewrowania
Kampery, czyli pojazdy zintegrowane z funkcją mieszkalną, charakteryzują się większą mobilnością. Dzięki jednolitej konstrukcji, manewrowanie nimi jest zazwyczaj łatwiejsze, zwłaszcza na wąskich drogach czy w mieście. Prowadzenie kampera i jego parkowanie nie wymaga od kierowcy dodatkowych umiejętności potwierdzonych odpowiednią kategorią prawa jazdy. W dużym skrócie, jeżeli potrafimy prowadzić auto osobowe, z pewnością poradzimy sobie z manewrowaniem kamperem. Warto również wspomnieć iż kamery są gotowe do drogi w każdej chwili – wystarczy wsiąść za kierownicę i ruszyć.
Inaczej sytuacja wygląda w przypadku przyczep kempingowych. Przyczepa bowiem wymaga pojazdu, który ją holuje. Holowanie przyczepy, która często swoją długością przekracza 7 metrów wymaga od kierowcy dodatkowych umiejętności. Manewrowanie zestawem auto-przyczepa może powodować trudności, zwłaszcza na wąskich drogach i ciasnych zakrętach. Umiejętność manewrowania przyda się również, a w zasadzie przede wszystkim na parkingu, lub na polu kempingowym. To w jaki sposób zaparkujemy przyczepę zdefiniuje jaką przestrzenią dysponujemy dookoła, a także czy na przykład przedsionek zmieści się w wyznaczonym obszarze. Rozwiązanie to ma jednak też sporo plusów. Tym najważniejszym jest fakt, iż w chwili odpięcia przyczepy, mamy do dyspozycji małe, lekki, zwrotne i mobilne auto osobowe. Autem tym możemy przemieszczać się po okolicy bez dodatkowego stresu i obciążenia.
Przypadek 2 – koszty eksploatacji
Mówiąc o kosztach, warto spojrzeć na ten temat zarówno przez pryzmat zakupu nowego pojazdu, jak również jego wypożyczenia i eksploatacji. Kampery są zazwyczaj droższe w zakupie niż przyczepy kempingowe. Koszty eksploatacyjne również mogą być wyższe, z uwagi na większe zużycie paliwa i wyższe koszty serwisowania. Należy pamiętać, iż przy zakupie nowego kampera niezbędne jest wykupienie polisy OC, ale również często i AC. Koszty takiego ubezpieczenia się o wiele wyższe, aniżeli ubezpieczenie przyczepy kempingowej. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na wypożyczenie kampera w wypożyczalni, musimy liczyć się z zapłaceniem kaucji, która dziś wynosi od kilku, do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Z drugiej strony warto spojrzeć na przyczepy kempingowe, których zakup jest dużo tańszy od zakupu kampera. Niższe są również koszty obowiązkowego ubezpieczenia, głównie dlatego, iż przyczepa w większości przypadków stoi zaparkowana na polu kempingowym. Jeżeli zdecydujemy się na wypożyczenie przyczepy kempingowej, musimy liczyć się opłaceniem kaucji zwrotnej. Koszty kaucji są jednak nieporównywalnie niższe niż w kaucja za kampera.
Czy kampery są lepsze od przyczep kempingowych? Przypadek 3 – komfort i wyposażenie
Dziś ciężko określić jednoznacznie, czy większy komfort oferują kampery, czy przyczepy kempingowe. Prawda jest taka, że zarówno jedne i drugie pojazdy, zwłaszcza te nowe posiadają szereg niesamowicie zaawansowanych i nowoczesnych technologii, które podnoszą jakość podróży i odpoczynku. Można się spierać na przykład przy stwierdzeniu, że przyczepa kempingowa oferuje więcej miejsca i lepiej zaadaptowaną przestrzeń, podczas gdy kamper ma tej przestrzeni użytkowej mniej. Nie są to jednak różnie aż tak istotne, aby znacząco miały one pogorszyć komfort pasażerów.
Jesteśmy zdania, że zarówno przyczepy kempingowe jak i kampery potrafią dostarczyć i komfortu i luksusu. Komfortu podróży i komfortu wypoczynku. Luksusu, gdyż w każdym przypadku otaczamy się wysokiej jakości meblami i materiałami wykończeniowymi. Dziś w nowoczesnych pojazdach kempingowych naprawdę możemy poczuć się jak w dobrze wyposażonym mikro apartamencie.
Przypadek 4 – Funkcjonalność
Kampery to rozwiązanie idealne dla osób, które preferują częste przemieszczanie się. Kamer daje nam gotowość do jazdy w każdej chwili, co czyni go doskonałym wyborem na podróże typu “road trip”, lub styl życia jakim jest Vanlife. Kamper daje nam możliwość życia, jak we własnym domu. Bez problemu przygotujemy w nim posiłki i zjemy je przy rodzinnym stole. W kamperze skorzystamy z łazienki i prysznica z ciepłą wodą, wyśpimy się na wygodnych łóżkach, a także schłodzimy się klimatyzacją w upalne dni.
Przyczepy natomiast oferują większą elastyczność na miejscu. Po rozstawieniu przyczepy na kempingu, możemy używać dowolnie naszego auta osobowego. W każdej chwili możemy pojechać na zakupy do sklepu, a także wybrać się na nocną przejażdżkę po okolicy. Jest to na pewno bardzo duża zaleta, gdyż nie musimy co chwila zabezpieczać naszego dobytku, jak to ma miejsce w przypadku kampera. W przyczepie, podobnie jak i w kamerze mamy dostęp do wszelkich nowoczesnych udogodnień. W przyczepie kempingowej odpoczniemy, zregenerujemy się i spędzimy niezapomniane wakacje. Czy kampery są lepsze od przyczep? Wciąż nie możemy tego jednoznacznie określić… przejdźmy więc do podsumowania.
Konkluzja
Czy kampery są lepsze od przyczep kempingowych? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami. Aby wybrać odpowiedni pojazd kempingowy, warto jest poznać swój własny styl, który bardziej nam odpowiada. Jeżeli lubimy mieć zawsze wszystko pod ręką i planujemy spać na przydrożnych parkingach, kamper będzie rozwiązaniem dla nas. Jeżeli jednak planujemy skorzystać z pojazdu jako bazy noclegowej i wypadowej, warto zrobić ukłon w stronę przyczepy kempingowej. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi artykułami na naszym blogu! Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych i inspirujących porad i pomysłów. Tymczasem życzymy Ci udanych wakacji, oczywiście na kempingu!